AKP'nin barolar planı belli oldu

Abdülkadir Selvi, AKP'nin barolarla ilgili planının ayrıntılarını yazdı. Plana göre, şu anda Feyzioğlu'nun başkanlığını yaptığı Türkiye Barolar Birliği'ne dokunulmayacak ancak illerde çoklu baro sistemine geçilecek.

AKP'nin barolar planı belli oldu

Cumhurbsşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan ve baroların karşı çıktığı, baro seçim sistemi ve yapısını değiştirecek düzenlemede sona gelindi.

"Barolarla ilgili yasa değişikliğinin bu ay içinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor" diyen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP'nin barolarla ilgili planının son halini almak üzere olduğunu yazdı.

 Tekli baro mu, çoklu baro mu tartışmalarına neden olan düzenlemeye son şeklinin çarşamba günü yapılacak olan MYK toplantısında verileceğini belirten Selvi'nin aktardığına göre, üzerinde çalışılan plan Metin Feyzioğlu'nun başkanlığını yaptığı Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) tekli yapısını koruyarak, düzenlemeye karşı çıkan ve Feyzioğlu'na uzun süredir muhalefet eden il barolarını parçalamak şeklinde.

Selvi'nin yapılması planlanan ve baroları parçalayacak düzenleme hakkında şunları yazdı:

Teklifin son şekli, illerde çoklu baro, merkezde ise tek baro şekline dönüştü. İllerde belirli sayıda üyeyi bulan çoklu baroyu kurarken, merkezde sadece Türkiye Barolar Birliği’nin olması düşünülüyor. İkinci baronun kurulduğu yerlerde mal varlıkları mevcut barolarda kalıyor. Baro seçimlerine nispi temsil sistemi getiriliyor.

MESLEK KURULUŞLARI YETİŞİR Mİ?

Türk Mimar ve Mühendisler Odası başta olmak üzere, meslek kuruluşlarıyla ilgili çalışmaların da sonuna gelindi. Odaların temsil oranları ve seçim sistemi değişiyor. Nispi seçim sistemine geçiliyor. Ancak Meclis’in takviminin sıkışık olması nedeniyle, meslek kuruluşlarıyla ilgili düzenlemenin ekim ayına kalma ihtimali bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER