AKP'nin kanun teklifi apar topar Meclis'e sunuldu: Tayyip Bey'de olan hasletler bizde yok

Muhalefet, AKP tarafından verilen ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da değişiklik öngören teklifin 48 saatlik bekleme süresi dolmadan komisyonda görüşülmesine tepki gösterdi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “‘Hiç uyumayalım, hiç yemek yemeyelim, her maddeye bir saat ayırın, inceleyin, gelin görüşelim’ der gibi bir haliniz var” dedi. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de “Süpermen’de bile olmayan niteliklerimizin, becerilerimizin olduğunu görüyorum... Çok açık söyleyeyim; Sayın Tayyip Bey'de olan hasletler bizde yok. Bizim, her konuyu bilebilecek kadar, her konunun uzmanı olabilecek kadar, her konuda tek başına kanun çıkarabilecek kadar yetkimiz, bilgimiz, tecrübemiz yok” eleştirisinde bulundu.

AKP'nin kanun teklifi apar topar Meclis'e sunuldu: Tayyip Bey'de olan hasletler bizde yok

‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ bugün TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi. ANKA Haber Ajansı'ndan Burcu Kahriman'ın aktardığına göre; görüşmeler sırasında muhalefet milletvekilleri, AKP tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinin 48 saatlik bekleme süresi dolmadan komisyonda görüşülmesine tepki gösterdi.

''HİÇ UYUMAYALIM, HİÇ YEMEK YEMEYELİM, HER MADDEYE BİR SAAT AYIRIN, İNCELEYİN, GELİN GÖRÜŞELİM’ DER GİBİ BİR HÂLİNİZ VAR''

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, şu eleştirilerde bulundu:

Bugün, burada görüşeceğimiz kanun teklifini getirme şekliniz gerçekten içinize sindi mi diye sormak istiyorum. Milletvekili arkadaşlarımız, komisyon üyeleri arkadaşlarımız daha teklifin taslaklarını incelemeden sizler bizi bugün, burada bu teklifi görüşmeye çağırdınız. Bir yürürlük, bir yürütme maddesi olmak üzere toplam 19 maddeden oluşan kanunu, İçtüzüğün 36'ncı maddesini bir kez daha hiçe sayarak ve 48 saat bekleme süresini göz ardı ederek, teklifin internet sayfasına yüklenmesinin tam 19 saat ardından görüşüyoruz. ‘Hiç uyumayalım, hiç yemek yemeyelim, her maddeye bir saat ayırın, inceleyin, gelin görüşelim’ der gibi bir hâliniz var. Yani 19 saat sonra 19 maddeyi görüşmek üzere toplandık. Sivil toplum temsilcilerinin görüşlerini aldık mı? Ticaret hayatını doğrudan ilgilendiren bu teklifle ilgili meslek kuruluşlarının, sigortacıların, bankacıların görüşlerini aldık mı? Bana toplantı davet yazısı bu sabah 10.52'de ulaştı. Davet yazısında bulunan derneklere, mesaileri akşam bittikten sonra gelen teklifi yeterince inceleme zamanı verdiniz mi?.. Davetliler arasında bakıyorum TOBB ve TESK yok. Bu iki kuruluş, tüketiciye satış yapan esnafı ve taciri temsil ediyor. Katılımcı yasa yapma anlayışını rafa mı kaldırdık çok değerli arkadaşlarım?

'YASAMA CİDDİ BİR İŞ'

banner112
Her teklifte size yeniden hatırlatmak zorunda kalıyoruz; yasama ciddi bir iş. Yapılan bir düzenlemenin uygulamadaki etkisi değerlendirilmeden, o düzenlemeden etkilenen çevrelerin görüş ve önerileri alınmadan yapılan düzenlemeler ölü doğar. Biz, yasamanın ciddi bir iş olduğunu düşündüğümüz için size sürekli İçtüzük 36'yı hatırlatıyoruz. Biz, kanunların, tüzüklerin, kısaca ilgili mevzuatın dikkate alınmasını ve buradaki işleyişin de bu düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilmesini talep ediyoruz; bir hukuk devletinde olması gereken budur.

'SÜPERMEN’DE BİLE OLMAYAN NİTELİKLERİMİZİN, BECERİLERİMİZİN OLDUĞUNU GÖRÜYORUM'

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de şunları söyledi:

Kanun son dakika gelince bizim de fazla konuşma fırsatımız olmayacak, çünkü çok hazırlanamadık. Süpermen’de bile olmayan niteliklerimizin, becerilerimizin olduğunu görüyorum. Bakanlık kendisine göre bu konuyla ilgili çalışmalarını en az bir aydır yaptığı halde bizden üç saatte, dört saatte komisyonda bu konularla ilgili hazırlığımızı yapmamızı ve bu hazırlık çerçevesinde görüşlerimizi beklediğinizi ifade ediyorsunuz.

'TAYYİP BEY'DE OLAN HASLETLER BİZDE YOK'

Çok açık söyleyeyim; Sayın Tayyip Bey'de olan hasletler bizde yok. Bizim, her konuyu bilebilecek kadar, her konunun uzmanı olabilecek kadar, her konuda tek başına kanun çıkarabilecek kadar yetkimiz, bilgimiz, tecrübemiz yok. Yani dolayısıyla kendimizi Tayyip Bey'le mukayese edemiyoruz, o sebepten de her konuyu bilme şansımız da yok. Yani biz, şu kanuna şöyle baktığımızda hepsini hafızamıza anında alıp, bu hafızamıza göre 25-30 senedir bu işlerde hayatını geçirmiş insanlardan daha fazla tecrübeli olduğumuzu iddia edip, şurada üç, dört saatte bu konuyu ezberimizde bilme şansımız yok. Mevcut kanun zaten 90, 100 maddelik bir kanun, bu kanunun neredeyse birçok yerine dokunmuşsunuz. Evet, tüketicinin korunmasıyla ilgili çok güzel şeyler söylüyoruz ama Allah var, vatandaşımızı, tüketicimizi sizden nasıl koruyacağız, biz onu merak ediyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER