AKP'nin teklifi Meclis'ten geçti: Şeriatçı vakıf üniversite kuruyor

Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre; Ayvansaray Üniversitesi'nin ismi 'İstanbul Topkapı Üniversitesi' olarak değiştirilecek, Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından da ‘Mudanya Üniversitesi’ adıyla Bursa'da bir vakıf üniversitesi kurulacak.

AKP'nin teklifi Meclis'ten geçti: Şeriatçı vakıf üniversite kuruyor

AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun ilk imzacısı olduğu 4 maddelik Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşüldü. İYİ Parti grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Hüseyin Filiz, nitelikli eğitimin önemi üzerinde durdu.

CHP grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise kurulacak yeni üniversite için “Bu üniversite, sekiz aydır üniversite kurulduğunu ilan ederek bir faaliyet yürütüyor; yasa çıkmadan ilanını yapmış. Daha kanun TBMM’ye gelmeden kendisini üniversite olarak ilan edenlere sözümüz şudur: Siz, adım adım takip edileceksiniz. Biz, nitelikli bilim yuvalarının mutlaka hayat bulmasını istiyoruz. Biz, üniversiteye, bilimsel, laik ve kamusal eğitime karşı değiliz ama Cumhuriyet’le, Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşmak isteyen bir zihniyetin karşısında da sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

banner112
Teklif, daha sonra AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre; Ayvansaray Üniversitesi'nin ismi 'İstanbul Topkapı Üniversitesi' olarak değiştirilecek, Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ‘Mudanya Üniversitesi’ adıyla Bursa'da bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucusu Gıyasettin Bingöl, aynı zamanda "Türkiye’de şeriat hukuku temelinde Kürt devleti kurma girişimlerini yaymak ve din devleti kurmak” istediği gerekçesiyle kapatılan, daha sonra Zehra Eğitim Kültür Vakfı adıyla yeniden faaliyete geçen Zehra Vakfı'nın kurucuları arasında yer alıyordu. Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı'nın açtığı okullar arasında "Namazgah Gıyasettin Bingöl İlkokulu" isimli bir okul da bulunuyor.

(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 18:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasret gidermeleri icin,
Hasret gidermeleri icin, - 3 ay Önce

iktidar degisdiginde bu arap artiklarini geri gelmemeleri sartiyla sudi arabistana gönderin bu sigirlarinda mutlu olma haklari var!

SIRADAKİ HABER