AKP’li başkanın yeğenine kadro kıyağı: YÖK kayıtsız kaldı

ISUBÜ'nün 4 ay önce yayımladığı akademik kadro ilanındaki özel şartların AK Partili Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen'in yeğeni Agah Başdeğirmen'i işaret etmesi sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. YÖK Akademik'te yer alan bilgiye göre Agah Başdeğirmen'in tüm tepkilere rağmen üniversitede akademisyen olarak göreve başladığı ortaya çıktı.

AKP’li başkanın yeğenine kadro kıyağı: YÖK kayıtsız kaldı

ÖZEL ŞARTLAR DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü, Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2021 tarihli sayısında Lojistik programı için yayımladığı akademik kadro ilanında, programa başvuru yapmak isteyen adayların “İşletme bölümü lisans mezunu olmak, yüksek lisans ve doktorasını işletme anabilim dalında yapmış olmak, lojistik ve ulaştırma sektöründe işletmelerin finansal ve işletme performansını değerlendirme konularında çalışmalar yapmış olmak” şartlarını sağlaması gerektiğini belirtilmişti.

YÖK VE REKTÖRLÜK SESSİZ KALDI

İlanın özel şartlarını sağlayan tek adayın ise Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yeğeni Agah Başdeğirmen olduğu ortaya çıkmıştı. Sosyal medyada tepkilere neden olan ilanın iptal edilmesi için YÖK’e çağrıda bulunulmuştu. Ancak konuyla ilgili YÖK ve rektörlük sessiz kalmayı tercih etti.

ÜNİVERSİTE SONUÇLARI YAYIMLAMADI

Sürecin devamında yaşanan gelişme ise ilana olan şüpheyi artırdı. Rektörlük, söz konusu ilanın sonuçlarını 16 Kasım 2021’de ilan edeceğini duyurmuştu. Ancak 16 Kasım tarihinde yayımlanan nihai değerlendirme sonuçlarında ‘kişiye özel ilan’ şüphesi barındıran Lojistik programı ile bazı programların sonuçlarının yer almadığı görüldü.

BAŞDEĞİRMEN GÖREVE BAŞLADI

Dijital Gaste, aradan geçen 4 aylık süreçte usulsüz kadro ilanıyla ilgili takibini sürdürdü. YÖK’ün akademisyen bilgilerini paylaştığı YÖK Akademik sisteminden edinilen bilgiye göre; Agah Başdeğirmen, üniversitenin Isparta MYO’daki Lojistik programında göreve başladı.

YÖNETMELİK İHLAL EDİLDİ, YÖK İZLEDİ

YÖK’ün "kişiyi tanımlayabilecek özel kadro ilanı açılamaz” uyarısına rağmen, henüz başvuru sürecinde adı öne çıkan Agah Başdeğirmen’in nihai değerlendirme sonucuyla birlikte göreve başlaması Dijital Gaste’nin gündeme getirdiği ‘kişiye özel ilan’ iddialarını teyit etmiş oldu.

YÖK’ÜN HAREKETE GEÇMESİ BEKLENİYOR

Akademi dünyasında sık sık gündeme gelen ve akademisyen adaylarının güvenini sarsan ‘kişiye özel kadro’ iddialarıyla ilgili YÖK, 9 Mart 2021 tarihinde yönetmelikte değişiklik yaptığını duyurmuştu. Değişiklik ile birlikte üniversite rektörlüklerine ‘ilanlarda, kişiyi tanımlayan şartlara yer verilemez’ uyarısı yapılmıştı.

Ancak söz konusu değişikliğe rağmen, Resmi Gazete’de yayımlanan birçok akademik kadro ilanında özel şartlar yer almış, çeşitli üniversite ve bölümlerde ‘kişiye özel ilan’ iddiaları yeniden gündeme gelmişti. Öte yandan sosyal medyada ve basında yer alan iddiaların yanı sıra ‘kişiye özel kadrolar’ Sayıştay raporlarında da sık sık gündeme geliyor. Akademinin kanayan yarası haline gelen ilanlarla ilgili henüz bir yaptırımda bulunmayan YÖK’ün somut adımlar atması bekleniyor. (Dijital Gaste)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER