Akşener'den flaş seçim ve Cumhurbaşkanı adayı açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Psikolojik olarak Cumhurhur İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiğini biliyor. Hemen bir seçim kararı alsınlar, Millet İttifakı'nın adayı kim görürler" dedi.

Akşener'den flaş seçim ve Cumhurbaşkanı adayı açıklaması

İYİ Parti lideri Akşener ile DEVA Partisi lideri Babacan gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu.

Akşener, "İsmail Kahraman'ın Anayasa'nın ilk 4 maddesi değişebilir" açıklamasını değerlendirdi. Akşener, "Sayın Kahraman'ın hep Egzantik çıkışları olmuştur. Başından beri yaşına bağlamıştım. Bana 'FETÖ'cü demişti, gördük ki ailesinin yarısı FETÖ'den kaçak. Tavsiyem evine gitsin torun sevsin" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı meral Akşener, sabah saatlerinde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı DEVA Partisi Genel Merkezi'nde ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Konuşmaya ilk olarak başlayan Babacan, "Ülkemizin derin kriz ortamından çıkışı için neler yapmak gerektiğini değerlendirdik. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili 6 siyasi parti çalışmalarını hazırladılar. Biz bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu dar boğazdan çıkışın en önemli araçlarından birisinin sistem değişikliği olduğunu düşünüyoruz. Parlamenter sistemle ilgili de genel anlamda görüş alışverişinde bulunduk. Gördük ki çalışmalar birbirinden uzak çalışmalar değil ve aklın yolu bir.

Nasıl bir Türkiye hayal ediyoruz? Nasıl bir Türkiye görmek istiyoruz? diye baktığımızda gerçekten özlediğimiz tablo birbirinden farklı değil. Arkadaşlarımız 2 haftada bir toplanarak 4-5-6 ayrı sistemi en azından ilkeler bazından tek bir sistem haline getirebilecek miyiz diye bunun arayışında olacaklar." dedi.

Akşener ise açıklamasında "Türkiye'ye dair pek çok konuda istişarede bulundu. Bir de parlamenter sisteme dair dün kendilerinin açıkladığı daha önce de bizim açıkladığımız; biz 'iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş diyoruz. Diğer siyasi partiler güçlendirilmiş parlamenter sistem diyorlar. Hepimizin kendi renklerini içine kattığımız ama sonuçta bir ilkeler bütünü ortaya çıktı şekilleniyor. Bir de seçime doğru gidiliyor, bu seçimde parlamenter sisteme geçiş ya da bu ucube sistemde kalış üzerine rekabet ortamı oluşacak. Bizler açısından son derece faydalı bir görüşme oldu. Bu görüşmeleri sıklaştırma kararı aldık. Türkiye 20 yıldır hadi neyse son 10 yıldır istişare etmeyi unuttu." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 11:29
YORUM EKLE