Altan Öymen: Eski adını muhafaza ederek bugün hala yerinde olan bir tek parti var, o da CHP’dir

Eski CHP Genel Başkanı, gazeteci ve yazar Altan Öymen, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın yeni binasının açılış törenine katıldı.

Altan Öymen: Eski adını muhafaza ederek bugün hala yerinde olan bir tek parti var, o da CHP’dir

Eski CHP Genel Başkanı, gazeteci ve yazar Altan Öymen, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın yeni binasının açılış törenine katıldı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, parti üyeleri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı açılışta konuşan Öymen, "Burada bulunan bütün arkadaşlarıma, yoldaşlarıma, kadın, erkek yoldaşlarıma, genç yoldaşlarıma ve yaşı ilerlermiş olsa da genç kalmakta olan arkadaşlarımıza saygılar sevgiler sunarım. Bu binanın hazırlanmasında, bu hale gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu bina içinde CHP’nin daha büyük başarılara yürümesinden emin olduğumu da belirtmek isterim" dedi. 

Öymen'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:  

''KALEMLERİMİZİ DAHİ ALAMADIK''

Benim kıdemimde olan insanlar eskiyi hatırlarlar. Çok uzatmadan şunu hatırlatayım. CHP bugün 100 yılına yaklaşıyor. Bu 100 yılının 20 yıla yakın zamanda binasız kalmıştır. Sadece genel merkez olarak değil, bütün teşkilatının hiçbirinde binası olmadan çalışmak durumunda kalmıştır. Biri, bir sivil iktidar zamanında 1954 yılında başımıza geldi. Bir akşam Meclis’ten çıkan bir kanun sonucunda kalemlerimizi dahi almadan, ben o zaman Ulus gazetesi mensubuydum, bulunduğumuz binadan çıkmak durumunda kaldım. Ulus gazetesi, yani CHP’nin gazetesi dahil.

''HALA YERİNDE OLAN BİR TEK PARTİ VAR, O DA CHP''

İkincisi de bir sıkıyönetim zamanıydı. 1980’de ve Genel Sekreter Yardımcısı idim. Bizim binayı gelip benden teslim aldılar, tesadüfen orada olduğum için. Ve 12 yıl sürdü. Sadece biz değil, başka arkadaşlarımız da vardı o zaman. Hepsi kapalı kaldı, bütün siyaset yasak edildi. O binalar ancak 1987’den sonra Erdal İnönü ile Süleyman Demirel’in ortak koalisyonu sırasında çıkan bir kanunla yeniden yasaklar kalktı ve partiler kurulabilir oldu. Fakat o zaman da eski adını muhafaza ederek bugün hala yerinde olan bir tek parti var. O da CHP’dir. Bu yaşa kadar da gelmiştir.

''13 BİNE İTİRAZ ETMİŞLERDİ, 806 BİN 145, 145'İ DE VAR''

Yaş denince bu insanlarda ayrıdır ama partilerde ihtiyarlık anlamına gelmez. 'Kökü mazide olan atiyim' dediği gibi Yahya Kemal’in geleceğe yönelik daha büyük hamleler içine gireceğinin işaretidir. Bu işarete ben yürekten inanıyorum. Bu inancımı da son İstanbul seçimleri gösterdi. Rakamı hatırlıyor musunuz? 13 bine itiraz etmişlerdi 806 bin 145, 145’i de var. Kaç misli olduğunu artık herkes hesaplasın. Misli misli gitmiştir. Daha da öyle olacaktır.

''ÇOK DAHA GÜZEL GÜNLERE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUM''

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. Hiç ibret alınsa tekerrür mü ederdi? İbret almak lazımdır tarihten ve bu gibi meraklardan vazgeçmek lazımdır. Türkiye’nin demokrasi tecrübesi bugün Avrupa’nın da bütün dünyanın da çoğu yerinde bulunmayacak kadar fazladır. Çok daha güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum.  

(ANKA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER