Amasya devlet kız öğrenci yurdunda skandal duyuru!

Amasya’da devlete bağlı kız öğrenci yurdunda, asansör içine asılan bir duyuru öğrencilerin dikkatini çekti. Duyuruda kız öğrencilerin, erkek arkadaşları ile yurt etrafında asla vedalaşmaması istenirken kılık kıyafetlerine de dikkat etmeleri vurgulandı.

Amasya devlet kız öğrenci yurdunda skandal duyuru!

Kazım Oğulcan KOÇ / KRT WEB

Amasya’da bulunan Hüsnüşah Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda, yurtta kalan öğrencilere yönelik dikkat çeken bir duyuru paylaşıldı. Yurt yönetimi, yurttaki öğrencilerin dikkatine sunduğu duyuruda, kız öğrencilere adeta ‘ahlak dersi’ vermeye kalktı.

Duyuruda yer alan maddelerde, kız öğrencilerden giyinip soyunurken perdenin kapalı olmasına özen göstermeleri, bahçeye iç çamaşırı ile inmemeleri, erkek arkadaşları ile yurt çevresine girmeden vedalaşmaları, yurda son giriş saatinde ise kesinlikle erkek arkadaşlarla vedalaşma yapılmaması istendi. Yurt yönetimi bu kararları ‘toplumun genel ahlak kurallarını’ gözeterek aldığına işaret etti. Duyuruda bir kız öğrencinin erkek arkadaşı ile vedalaşmasının mahalledeki çocukların ahlakını bozacağına vurgu yapıldı.

banner112
Duyurunun sonunda ise mahalle sakinlerinin şikâyetleri sonucu bu uyarıların yapıldığı paylaşıldı.

"PAVYONDA GİBİ GİYİNİYORSUNUZ"

Yurtta kalan ve ismini vermek istemeyen bir öğrenci ise yurttaki kadın güvenlik görevlisinin geçmişte kızlara “Pavyonda gibi giyiniyorsunuz” dediğini aktardı. Devlete ait bir yurtta, yönetimin kız öğrencilere yönelik bu baskıcı tavırları diğer kız yurtlarında durumun ne olduğuna yönelik endişe yaratan soru işaretleri doğurdu. Aynı öğrenci, bu duyurudan rahatsız olduğunu belirtirken, üzülerek bazı kızların iç çamaşırı ile bahçeye çıktığını da paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER