Ankara Katliamı davasında şok gelişme: Tanık sıfatıyla dinlenen IŞİD'li ifadesini reddetti

İki Türk askerinin yakıldığı görüntüleri servis eden IŞİD'in 'medya bakanı' Ömer Yetek, 10 Ekim Ankara Katliamı davasında 'tanık' olarak dinlendi. Yetek, daha önce verdiği ifadeyi reddetti, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Ankara Katliamı davasında şok gelişme: Tanık sıfatıyla dinlenen IŞİD'li ifadesini reddetti

Ankara'da 10 Ekim 2015'te 103 kişinin ölümüne neden olan IŞİD'in canlı bomba saldırısına ilişkin açılan davanın firari sanıklar yönünden 13. duruşması bugün görüldü.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 'tanık' sıfatıyla dinlenecek olan  IŞİD'in 'medya sorumlusu' Ömer Yetek, mahkemeye gelmedi. İstanbul’dan SEGBİS’le bağlanan Yetek’in mahkeme salonuna gelmemesine ilişkin Mahkeme Başkanı, "Keşke gelseydi" diye yorum yaptı.

YEMİN ETMEYİ REDDETTİ

Tanık sıfatıyla ifade verebilmesi için mahkeme huzurunda yemin etmesi istenen Yetek, Allah’tan başka şey üzerine yemin etmeyeceğini, onun kanunları dışında kanun tanımadığını ifade ederek yemin etmeyi reddetti.

TEM'DEKİ İFADESİNİ REDDETTİ

Tanık ifadesine başlayan Yetek, Ankara Terörle Mücadele Şube’de verdiği IŞİD örgütlenmesi ve 10 Ekim Katliamı hakkındaki ifadesinin polislerin zorlamasıyla alındığını ifade ederek önceki beyanlarını reddetti. Yetek, sanıkları tanıdığını da reddetti.

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu‘ndan avukatlar, mahkemenin Yetek’in ifadesini kabul etmesi halinde ifadeyi alan TEM polislerinin de tanık olarak dinlenmesini istedi. Avukatlar, aksi takdirde Yetek hakkında yalan beyan vermekten işlem yapılmasını talep etti.

MAHKEME BAŞKANINDAN TANIĞA MÜDAHALE

Katılan avukatlarından Av. Doğukan Tonguç Cankurt,  bir önceki duruşmada dinlenen ve IŞİD sınır emiri İlhami Balı’yla telefonla görüştüğü tespit edilen Muhammed Kasım Kurt "Telefonunu asker, istihbaratçı, vali, kaymakam gibi bir kamu görevlisi kullandı mı?" diye sordu.

Kurt'un yanıtı önce "Hayır" oldu. Kurt daha sonra sesi hoparlöre vererek onların huzurunda konuştuğunu ifade etti. Yanında bulunan askerlerden uzman çavuş olanının ismini bildiğini söyleyen Kurt’a müdahale eden mahkeme başkanı müdahale etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararı açıklayan mahkeme; firari sanıkların yakalama kararının devamına, yazılan müzekkelerin beklenmesine karar verdi. Kuteybe Hammet'in dinlenmesine ve hazır edilmesine karar veren mahkeme heyeti firari sanıkların eşlerinin tanık olarak dinlenmesi talebini ise reddetti. Mahkeme heyeti 14’üncü duruşmayı 17 Şubat 2022 saat 10.00’a erteledi.

YETEK'İN TEM İFADESİNDE NE VARDI?

İki türk askerinin yakıldığı görüntüleri servis eden IŞİD’in 'medya bakanı' Ömer Yetek, Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusunda 316 IŞİD’li hakkında bilgi vermişti.

Yetek, ifadesinde iki Türk askerinin yakıldığı görüntülerde yer alan İlyas Aydın, Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk, Ebu Ubeyde isimli İsmail Aydın ile IŞİD üzerine konuşmalar yaptıklarını; İlyas Aydın’la beraber IŞİD’in sınır emiri İlhami Balı aracılığıyla Suriye’ye geçtiklerini ve 2014 yılında IŞİD’e katıldıklarını anlatmıştı.

Yetek, IŞİD’li Fatih Kağan Çiftçi hakkında da, "Kendisini özel kuvvetlerden emekli bir asker olduğunu biliyorum" demişti.

YORUM EKLE