Antalya'daki tarihi zirve sona erdi! İki taraf ayrı ayrı açıklama yaptı

Bugün tüm dünya Antalya'da gerçekleşen Rusya-Ukrayna zirvesine kilitlendi. İki ülkenin dışişleri bakanları Lavrov ve Kuleba ile Çavuşoğlu'nun görüşmesi sonrası iki taraf da ayrı ayrı açıklamalarda bulundu. Zirveden bir çözüm çıkmadı.

Antalya'daki tarihi zirve sona erdi! İki taraf ayrı ayrı açıklama yaptı

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Türkiye kritik bir görüşmeye ev sahipliği yapacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Diplomasi Forumu kapsamında Antalya'da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla 3'lü fortmatta, barış görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba savaşın başladığı günden beri ilk defa temas kuruldu. Rus ve Ukrayna heyetleri toplantı dışında karşılaşmadı ve ayrı otellerde konakladı.

TARİHİ ZİRVE SONA ERDİ

Antalya'da Ukrayna ve Rusya'nın üst düzey iki ismi Lavrov ve Kuleba'nın kritik görüşmesi sona erdi. Görüşmeden bir sonuç çıkmadığı belirtildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı, "Görüşme sonrası bir ilerleme kaydedemedik. Diplomatik çözüm için elimden geleni yaptım" açıklaması yaptı.

Kuleba, Lavrov’un tahliyelerle ilgili bir taahhüt vermediğini söyledi. Bu tür görüşmelere sıcak baktıklarını dile getiren Kuleba, “1.5 saat boyunca müzakerelerimiz oldu. Çavuşoğlu’nun katkılarıyla bu toplantıya katıldık” dedi.

Kuleba, insani açıdan değerlendirildiğinde Mariupol’de yaşananları mercek altına aldıklarını söyledi. Kuleba, ateşkes konusunda bir karara varılmadığını söyledi. Kuleba, “Ateşkes konusunu konuştuk ama ilerleme kaydetmedik. Tahliyeler konusunda Lavrov taahhüt vermedi. Bu formatta tekrar görüşmeye niyetliyim. Önemli bir tartışma ortamı olacaksa gelmek isterim” ifadesini kullandı.

“BİZE SALDIRANLAR DURMAZSA SAVAŞI DURDURAMAYIZ”

Çavuşoğlu’na teşekkür eden Kuleba, “Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız. Rus tarafı görüşmeye hazır olacağı zaman ben de bu görüşmeye hazır olacağım” dedi. Kuleba, “Lavrov’un talepleri teslimiyet listesi gibi” yorumunu da yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da ayrı bir basın toplantısı düzenleyerek  bazı açıklamalarda bulundu. Lavrov, krizin çözüme kavuşmasını istediklerini duyurdu. Lavrov, “Müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı” dedi.

LAVROV’DAN CANLI KALKAN İDDİASI

Lavrov, “Bu görüşme Türk tarafının teklifiyle yapıldı. Sayın Erdoğan’ın Putin ile yaptığı görüşme sonucunda bu karar alınmıştı. Ukrayna krizinin çözümüne yönelik her girişimi destekleriz. İnsani konuları ele aldık. Siviller gönüllü birlikler tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar biliniyor. İnsani koridor açılması planlanıyor. Belarus’taki görüşmelerin çözüme ulaşmasını istiyoruz” dedi.

Lavrov, “Ukrayna krizinin topluca, bütün tarafların çıkarlarını gözeterek çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Avrupa ülkelerinin görüşlerinin de dikkate alınarak sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Ukraynalı meslektaşlarımız tarafından, ki bunu sürekli yapıyorlar, herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yerlere saptırmamalarını istiyoruz. Biz Rusya tarafının günlük insani koridor açılması önerisini tekrarladık. En etkili ve en güvenli güzergahların seçilmesini amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

Lavrov, “Biz Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. Ukrayna’nın da güvenliğini istiyoruz ama Rusya’nın da güvenliğinin sağlanmasını gözetiyoruz. Sanırım bu konuda gerçekçi düşünen insanlar da var ve bu bizi umutlandırıyor” dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmenin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı

PUTİN İLE ZELENSKİ'NİN GÖRÜŞMESİ MASADA

Kritik zirvenin masasında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi tartışılıyor. Ukrayna tarafı daha önce de iki liderin görüşmesi gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştı.

RUSYA-UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLARININ GÖRÜŞMESİ BAŞLADI

Rusya Dışişleri Başkanı Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba arasındaki kritik zirve başladı.

LAVROV ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞMESİ BAŞLADI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki Antalya’daki görüşme başladı.

ÇAVUŞOĞLU KULEBA İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile üçlü toplantı öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik" açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER