Artık müteahhitler de silah taşıyabilecek

Türkiye'de silah ruhsatı bulundurma başvurularında büyük bir artış oldu. Bunun sebepleri tartışılırken müteahhitlere silah taşıma ruhsatı da verildi. Bireysel silahlanmada son durum ne? Müteahhitler son kararı nasıl değerlendiriyor?

Artık müteahhitler de silah taşıyabilecek

Haber Global'den Gökhan Kam'ın haberinee göre, Ateşli Silahlar Yönetmeliği'nde yapılan son değişiklikle birlikte ruhsatlı silah alabileceklerin sayısı artırıldı.

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik, geçtiğimiz günlerde 19. kez değişti. Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri de silah ruhsatı alabilecek.

Ayrıca, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı, üyeleri ve bu görevde bulunmuş olan kişiler ile büyükşehir belediyesi genel sekreteri, il özel idaresi genel sekreteri ve yine bu görevde bulunmuş olanlar da silah taşıyabilecek.

Silah taşıma ruhsatı alacak meslek gruplarına müteahhitlerinde eklenmesi akıllara müteahhitlik tehlikeli meslekler arasına mı girdi sorusunu akıllara getirdi? 

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı'nın yayınladığı son rapora göre, silah bulundurma ruhsatı için 2019'da 13 bin 206 başvuru yapılırken, 2020'de bu sayı yüzde 34 artarak 17 bin 751 oldu. Jandarma Genel Komutanlığı 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, 2019 yılında silah bulundurma ruhsatı için 13 bin 206 başvuru yapılırken 2020 yılında ise bu oran yüzde 34 artarak ve 17 bin 751’e çıktı. 

YORUM EKLE