Asfalt plent yapıları

Asfalt plentleri, yolların yapımında veya onarımında kullanılan asfalt beton karışımlarının üretimi için tasarlanmış ekipmanlardır. Bu ekipman sayesinde hammaddelerin depolanması ve hazırlanması, tüm bileşenlerin dozajlanması ve karıştırılması ve ayrıca bitmiş ürünlerin geçici olarak depolanması sağlanır.

Asfalt plent yapıları

Asfalt plenti kadar kompleks inşaat ekimpanları Dünyanın birçok ülkesindeki satıcıların asfalt plenti kategorisi dahil olmak üzere ilan verdikleri Machineryline inşaat ekipman satış sitesi gibi güvenilir sitelerden satın alınmalıdır.

Asfalt plenti teçhizati

Asfalt plentleri aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır:

 1. Güç düğümü. Amaç, hammaddelerin depolanması ve üretime verilmesidir. Özel kaplar ve taşıyıcılardan oluşur.
 2. Kurutma ünitesi. Kurutma tamburu, malzeme boşaltma sistemi ve gaz girişinden oluşur.
 3. Asansör. Çalışma karışımını kurutma tamburundan titreşimli elek üzerine taşımak için kullanılır.
 4. Bitümlü karışım hazırlamak için ekipman. Asfalt plentinin bu bölümünde karışım ısıtılır, eritilir ve karıştırıcıya beslenir.
 5. Karıştırma atölyesi. Burası, bileşenlerin ısıtıldığı, karıştırıldığı ve işlem sonunda asfalt-beton karışımının elde edildiği yerdir. Çalışma ünitesi, titreşimli bir elek (malzemeleri elemek için kullanılır), hazneler, dozajlayıcılar, bir bitüm enjeksiyon ünitesi ve bir karıştırıcı içerir.
 6. Gaz temizleme ve toz dönüşü için cihaz. Sistem filtreleme cihazları, borular ve fanlardan oluşmaktadır. Ünite, büyük parçacıkların ayrılmasını sağlar.

Asfalt plenti ayrıca ek elemanlar da içerir. Bunlar, kontrol sistemi, pnömatik sistem (yük seviyesini düzenler) ve bitmiş ürünlerin depolanması için birimler.

Asfalt plentlerinin çalışma prensibi

Asfalt plentleri sürekli veya döngüsel tip olarak iki prensipten birine göre çalışırlar. İlk durumda, belirli hammadde stoklarının depolanmasını ve bileşenlerin dozajının doğruluğunu sağlamak gerekir. Malzemelerin karıştırıcıda karıştırılması sürekli olarak gerçekleşir.

Sürekli tip asfalt plentleri için ekipman paralel ve karşı akım olabilir. İlk durumda, bileşenler kurutulur ve daha sonra karıştırılır. Karşı akış kompleksinin eksiksiz seti, hammaddelerin hem kurutulmasını hem de karıştırılmasını gerçekleştiren 1-2 tambur içerir. Sürekli tip üniteler hızlı bir şekilde monte edilir ve uygun maliyetle ayırt edilir.

Döngüsel tip asfalt plentleri, karışımın bileşenlerinin yığınlar halinde karıştırılması anlamına gelir. Bu, elde edilen asfalt betonunun özelliklerini doğrudan üretimi sırasında değiştirmenize olanak tanır. Bu tür ekipman, elde edilen ürünlerin artan üretkenliği ve yüksek kalitesi ile karakterize edilir.

Asfaltın seri üretiminde, sürekli ve döngüsel birimlerin çalışmasının birleştirildiği kombine tesisler kullanılır. Bu tür ekipman oldukça üretkendir ve büyük miktarda geri dönüştürülmüş betonu işleyebilir.

Asfalt plentlerinin sınıflandırılması ve seçim kriterleri

Asfalt plentleri hareketliliğe göre sınıflandırılır:

 1. Sabit. Temel zemine monte edilir ve hareket etme kabiliyetine sahip değildir.
 2. Mobil. Römorklar veya yarı römorklarla farklı konumlar arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebilirler.
 3. Envanter. 1-4 yıl boyunca tek bir konumda kalabiliyorlar.

Konuma bağlı olarak, bu ekipman şunlar olabilir:

 • Raylı sistem. Tren yollarının yakınında yer almaktadır. Bu şekilde, hammaddelerin teslim edilmesinin zamanını ve maliyetini azaltabilirsiniz.
 • Yerinde. Kompleks, otoyolların yakınında yer almaktadır.

Bir asfalt plenti seçerken, uygulama kapsamını, kapasitesini, yerini ve geri ödemesini dikkate almak gerekir. Satın alınan birimin kullanılacağı bölgenin makroekonomik göstergelerine de gereken dikkat gösterilmelidir. Ekipmanın üretkenliği, yolların inşası veya yeniden inşası için olası sipariş sayısıyla eşleşmelidir.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 17:58
YORUM EKLE