banner126

Avrupa Birliği'nden Rus petrolü kararı

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, "Tüm Rus petrolünün Avrupa'ya ithalatı yasaklandı" dedi.

Avrupa Birliği'nden Rus petrolü kararı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Avrupa Birliği'nin Rusya hakkında aldığı yeni kararı açıkladı. 

Von der Leyen, "Tüm Rus petrolünün Avrupa'ya ithalatı yasaklandı" dedi.

Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) açıkladığı verilere göre, ABD'de ham petrol arzı geçen hafta 3,4 milyon varil düştü. Beklenti petrol arzının 1,1 milyon varil gerilemesiydi. Talepte beklenenden fazla yükseliş olması petrol fiyatlarını yükseltti.

Avrupa Birliği'nin dün Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar planladığını açıklaması da petrol fiyatlarının yükselişini destekledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in AB'nin Rusya'ya karşı yaptırım planlarına ilişkin Rus petrolünün yasaklandığını açıklaması petrol fiyatlarını arttırdı.

Yatırımcılar, ABD Enerji Enformasyon İdaresinin açıklayacağı ham petrol arzı verilerini bekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 106,45 ile 106,66 dolar aralığının direnç, 105,96 ile 105,61 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

AB YENİ YAPTIRIM KARARLARINI AÇIKLADI

Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik 6. yaptırım paketini açıkladı. Buna göre, Rus petrolünün Avrupa'ya ithalatı yasaklanıyor.

Açıklamayı Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen yaptı. Buna göre, paketin kabul edilmesi halinde Rus petrolünün Avrupa'ya ithalatı yasaklanacak. Von Der Leyen, ham petrol alımının 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerininse yıl sonuna kadar tamamen durdurulacağını duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı, Sberbank da dahil büyük Rus bankalarının SWIFT sisteminden de çıkarılacağını ifade etti. Böylece, Rusya'nın küresel ödeme sisteminden tamamen kopacağı belirtildi.

Rus televizyonlarının da Avrupa'da yayın yapması yasaklanıyor. Teklifin kabul edilmesi için AB'nin 27 üyesinin onayı gerekiyor.

Macaristan ve Slovakya petrol ambargosuna karşı çıkıyordu.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2022, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER