Avustralyalı Türk İşadamlarından ANZAC çocuklarına Atatürk Bursu

Avustralyalı Türk işadamları ülkedeki gaziler federasyonu ile ortak yaptıkları çalışmayla Mustafa Kemal Atatürk Bursu adı altında ANZAC askerlerinin çocuklarına eğitim bursu verecekler. 

Avustralyalı Türk İşadamlarından ANZAC çocuklarına Atatürk Bursu

Gallipoli Scholarship Fund ile Atatürk Bursu arasındaki teknik anlaşma Çanakkale deniz zaferinin yıldönümünde Avustralya Savaş Müzesinde üst düzey siyasi ve bürokratların katıldığı bir törenle imzalandı. 

Bursun lansmanına Avustralya Genel Valisi David Hurley, Başbakan Scott Morrison’u temsilen Gazi İşlerden Sorumlu bakan Daren Chester ve 10 Federal milletvekili katıldı. 
Günün ilk etkinliğinde başkent Kanberra’da bulunan Ataturk anıtı önünde yapılan bir törenle Çanakkale Zafer Günü ve Şehitleri Anma günü anıldı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Korhan Karakoç’un himayesinde düzenlenen törende, Avustralyalı katılmcılar Atatürk anıtına çelenk bıraktı.   
Bursun kurucularından hayırsever iş adamı Ömer İncekara:  “Atatürk’ün ANZAC annelerine yazdığı mektup Avustralya’da hayatın hemen her köşesinde karşımıza çıkıyor. Biz Atatürk’ün manevi mirasına, kendisine çok değer verilen bu ülkede sahip çıkmak ve Atatürk’ün yeni nesillerce de daha iyi anlaşılması için bu yola girdik.” şeklinde konuştu. 

Yine bir diğer hayırsever iş adamı Ozan Girgin: “Bu ülke buraya göçmen işçi olarak gelen ailelerimize kucak açtı, sahip çıktı. Bunun sayesinde bizler iyi birer eğitim aldık, bugün bulunduğumuz yerlere geldik. Şimdi sıra bizde. Avustralya’ya borcumuzu ülkenin huzuru için canının vermiş cesur evlatlarının çocuklarına eğitimleri süresince finansal destek vererek ödemek, bir yandan da Atatürk’ün adının yeni nesillerce de öğrenilmesini istiyoruz.“ dedi.   

Gallipoli Scholarship Fund’ın Yönetim Kurulu Başkanı emekli kara kuvvetleri komutanı Michael Smith günün anlam ve önemini şu sözlerle değerlendirdi: “Gelibolu her iki ülke için de çok anlam taşıyan bir dönüm noktası. Tıpkı Atatürk'ün ANZAC anneleri için hissettiği duygular gibi, sizin çocuklarınız da artık bizim topraklarımızda ve bizim ailemizin bir parçası. Kendisinin manevi hatıratı bundan daha güzel ve sembolik bir biçimde yaşatılamazdı.“

Ataturk Scholarship’in kurucusu Omer Incekara, ikinci bir burs ile de Avustralya’da yetişen Türkiye Cumhuriyeti kökenli gençlere üniversetedeki ilk senelerinde maddi yardım da bulunacaklarını söyledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER