Ayasofya Cami'nde 87 yıl sonra ilk bayram namazı

Geçen yıl temmuz ayında ibadete açılan Ayasofya Camii'nde 87 yıl aradan sonra bayram namazı kılındı. Bayram namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı, hutbeyi de Erbaş okudu.

Ayasofya Cami'nde 87 yıl sonra ilk bayram namazı

24 Temmuz 2020 yılında yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’nde uzun yıllar sonra ilk kez Ramazan Bayramı namazı kılındı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde Kur’an-ı Kerim okudu, bayram namazını kıldıran Erbaş, ardından elindeki kılıçla bayram hutbesi için minbere çıktı.

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da namaz öncesi vaaz verdi.

Namaz sonrası camii çıkışında açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şunları söyledi:

– Allah sağlıklı, sıhhatli nice bayramlara bizleri eriştirsin. Sağlık çalışanlarımızın bayramını tebrik ediyorum, sizlerin de bayramını tebrik ediyorum. Bir süredir bayram tadında bayramları yaşayamıyoruz. Dünyayı aşağı yukarı bir salgın tehdidi kasıp kavuruyor. Bu sebeple kısıtlamalar altındayız, yine bir kapanma dönemi içerisinde Ramazan Bayramını idrak ediyoruz.

– Sevdiklerimizle kucaklaşamıyoruz, bayramlaşamıyoruz. Arzu ediyoruz ve dua ediyoruz ki bu şekilde son bayramımız olsun. İnşallah önümüzdeki kurban bayramına daha önce olduğu gibi sevdiklerimizle, ailemizle, komşularımızla bir arada oluruz. Öte yandan dünyanın birçok yerinde din kardeşlerimiz sıkıntı altında, zulüm altında. Yaşıyorlar ve bayrama o şekilde giriyorlar. Bütün coğrafyalarda, dünyanın her yerinde mazlum, mağdur durumdaki din kardeşlerimizin de bayramını tebrik ediyorum.

YİNE KILIÇLI HUTBE

Namazda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın elindeki kılıç dikkat çekti.

Erbaş, bayram namazında hutbeye ikinci kez kılıç ile çıktı. 

İKİNCİ KILIÇ VAKASI

Danıştay 10. Dairesi'nin camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet'e devredilen Ayasofya'da ilk namaz geçtiğimiz temmuz ayında kılınmıştı. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'daki ilk namazda da kılıç ile hutbe vermişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2021, 09:13
YORUM EKLE