Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'a şok

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevden alındı. Boynukalın Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri döndü. Boynukalın'ın görevi kendi isteği ile bıraktığı öne sürüldü. Boynukalın'ın talebinin olumlu yanıt bulduğu duyuruldu.

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'a şok

Ayasofya baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevden alındı. Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri döndü. Geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii'nde imamlık vazifesini yürüten Boynukalın'ın, bu görevinden ayrılma talebinde bulunduğu belirtildi. . Boynukalın'ın görevi kendi isteği ile bıraktığı öne sürüldü.  Boynukalın'ın talebinin olumlu yanıt bulduğu duyuruldu.

Sosyal medyadan yaptığı açıklamalarla siyasete soyunduğu iddia edilen Ayasofya’nın baş imamı Mehmet Boynukalın Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndü. Ayasofya’nın baş imamı Mehmet Boynukalın’ın kadın cinayetlerine ilişkin tepki çeken açıklamalarına AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu açıklamalar siyasetin yükünü arttırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” şeklinde yanıt vermişti.

İLK AÇIKLAMA GELDİ

Boynukalın görevden ayrılması hakkında açıklama yaptı. 

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, "Görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim." ifadelerini kullandı. 

Boynukalın'ın açıklaması şöyle oldu:

BAŞKOMUTAN PAYLAŞIMI

Boynukalın, Twitter hesabı üzerinden 'Başkomutan Erdoğan' etiketiyle paylaşımda bulunmuştu.

AÇIKLAMALARI AKP İÇİNDE TARTIŞMA YARATMIŞTI

Boynukalın, görevine atanmasının ardından siyaset ve ekonomiye dair söylemleriyle gündeme gelmişti.

“Anayasa'da İslam olsun”, “Kur'an-ı Kerim aileyi yönetim hakkını erkeğe vermiştir” açıklamaları tepki çeken Boynukalın, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılması sonrası, "İstanbul sözleşmesi kaldırılmış. Hamdolsun. Allah razı olsun. Haklı ve güçlü insan = Haklı ve güçlü Türkiye" paylaşımında bulunmuştu.

Öte yandan Boynukalın, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile de bir tartışma yaşamıştı. Özlem Zengin’in “Kadın cinayetleri vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan sloganik madye propagandasıdır" sözlerini, “Bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” diyerek eleştirmesine karşın Boynukalın, Kur'an'ın yönetim hakkını erkeğe verdiğini belirterek, "Bizim amacımız bunun iş işten geçmeden anlaşılması" demişti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek de Boynukalın'a ilişkin olarak, "Ayasofya'nın kültürümüz ve tarihimizde ayrı bir önemi var. Burada görev yapanların birleştirici ve kaynaştırıcı olması, söylediğine ve söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir" yorumunu yapmıştı.

Boynukalın’a en son iktidar partisinin bir diğer grup başkanvekili Bülent Turan’dan “Sayın Mehmet Boynukalın, Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil,kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim” şeklinde bir uyarı gelmişti.

‘YILMAZ ÖZDİL’İN CENAZESİ CAMİYE ALINMASIN’ SÖZLERİNE DESTEK

Ayasofya’nın baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Yalova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Ebubekir Sifil'in, Yılmaz Özdil ve  Cüneyt Akman'a yönelik olarak söylediği “cenazelerinin camiye alınmaması” yönündeki sözlerine de destek vermişti.

Twitter hesabından konuyla ilgili ayetler paylaşan Boynukalın, “Ebubekir Sifil hoca doğru söylemiş. Ancak bendenizi asıl düşündüren şudur: İslâm diyarı olmasıyla övündüğümüz şu ülkede birilerinin İslam'a kolayca dil uzatabilmesidir. Allah Müslümanları aziz eylesin!” demişti.

Ayasofya'nın baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ın bu paylaşımını değerlendiren Yılmaz Özdil ise, “İnsanlara iftira atmak, asılsız suçlamalarla terör örgütlerine hedef göstermek dine de hukuka da sığmaz.” ifadelerini kullanmıştı.

MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

Mehmet Boynukalın’ın, Ayasofya cami statüsü aldıktan sonra ve Müslümanların ibadetine açılmadan hemen önce, 23 Temmuz 2020’de baş imam olarak atandığı, Diyanet İşleri Ali Erbaş tarafından açıklandı:

“Üç imam ve beş müezzin arkadaşımızı Ayasofya Camii’ne atıyoruz. Bugün Ayasofya Camiimize bir profesör hocamızı imam olarak atıyoruz. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı hocalarından, Kurra Hafız, ilmiyle pek çok insanımıza doyurucu bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hocamız.”

1971 doğumlu Boynukalın, 1992 yılında Mısır’daki Sünni İslami eğitim veren El Ezher Üniversitesi’nden mezun oldu. Ardından yüksek lisans ve doktorasını 1999’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı.

Boynukalın, 2011’e kadar Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak çalıştı.

2011’de İstanbul Şehir Üniversitesi’ne giren Boynukalın, 2018’de bu üniversitedeyken profesörlük unvanı aldı. Haziran 2020’de, İstanbul Şehir Üniversitesi resmen kapatılana kadar da burada kaldı.

Arapça dini kitap çevirileri de yapan, dört çocuk babası Boynukalın, 2020’ye kadar Şehir Üniversitesi’nde kaldı. Kuruluşunda beri yer aldığı ve camisinde de imamlık yaptığı üniversitenin kapatılmasının ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı.

Mehmet Boynukalın, aynı zamanda eski AKP milletvekili Abdurrahim Boynukalın’ın da amcası. Mehmet Boynukalın’ın babası Rıfat Boynukalın da Necmettin Erbakan’la birlikte Milli Nizam Partisi’nin kurucularındandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
A EsİRCİ
A EsİRCİ - 1 ay Önce

Adam bol bol düşman kazanmak için oraya gelmiş, kazanmış gitmiş..
Gidesice adam..

Misyonunu
Misyonunu - 1 ay Önce

doldurdu ş...siz.Doğal olarak görevden alındı.(görev de görev olsa...)

Sade vatandaş
Sade vatandaş - 1 ay Önce

Keşke görevde kalsaydı kalın kalas. Şimdi üniversitede talebeleri zehirleyecek. Hiç değilse camide konuştuğu camide kalıyordu.

SIRADAKİ HABER