Azra Gülendam Haytaoğlu davasına gizlilik kararı 

Azra’nın katledilmesine ilişkin soruşturma dosyasına ‘delillerin karartılabileceği şüphesi’ üzerine gizlilik kararı getirilirken aile isyanını bir kez daha yineledi. Azra’nın arkadaşları onun adını yaşatacaklarını söyledi.

Azra Gülendam Haytaoğlu davasına gizlilik kararı 

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun Mustafa Murat Ayhan isimli erkek tarafından katledilmesine ilişkin ailesinin, arkadaşlarının ve kadınların isyanı sürüyor. BirGün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya gizlilik kararı getirirken Azra’nın ailesi adalet talebini dile getiriyor, kadınlar ise isyanlarını sokakta haykırıyor. Arkadaşları da Azra’nın güzel bir dünya hayali kurduğunu söylüyor.

Azra’nın halası Medine Haytaoğlu ile arkadaşı Yusuf Kaplan BirGün’e konuştu. Yas tutmadıklarını, aksine isyan ettiklerini söyleyen hala Haytaoğlu, adaletin yerini bulmasını istediklerini aktardı. “Biz Azra’mızı kaybettik” diyen Haytaoğlu, şunları dile getirdi: “Desteğe ihtiyacımız var. İçimizi bir nebze olsun soğutacak bir şey var o da adaletin yerini bulması. Bu yüzden süreçte herkesten destek bekliyoruz.”

ÜZGÜN VE ÖFKELİYİZ

Hem üzgün hem de öfkeli olduklarını ifade eden Haytaoğlu, “Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizi bu süreçte en çok yaralayan konulardan bir tanesi kendimizi savunmaya çalışmak oldu. Sürekli ‘Azra ablasıyla tartışmış’ yönünde haberler çıktı. Oysa bunun bir gerçekliği yok” dedi.

Hâlâ otopsi raporunu beklediklerini aktaran Haytaoğlu, Azra’nın cansız bedenini bugün teslim almayı umduklarını belirtti. Cenaze töreninin Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde gerçekleşeceğini aktaran Haytaoğlu, son olarak “Yasta değil, isyandayız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

AMACI KADINLARDI

Azra’nın üniversiteden arkadaşı Yusuf Kaplan ise genç kadının hayallerini anlattı. Azra’nın gazetecilik için çok uğraştığını söyleyen Kaplan, mesleğini yapabilmeyi çok istediğini de aktardı. Kaplan, “Gazetecilik okumakta bu hevesi bana veren kişi kendisiydi” dedi ve ekledi: “Ben okumayı bile düşünmüyordum. O ise hayat doluydu. Hayvanlara, insanlara, bitkilere, kimseye zarar veren biri değildi. Onu sevmeyen tek bir insan bile yoktur. Gazeteciliği seçmekteki en büyük amacının kadın ve insan hakları olduğunu söylüyordu. Güzel bir dünya hayali kuruyordu. Bunları yapabilmek için gazetecilik mesleğini seçtiğini söylüyordu.”

Azra’nın kendilerini duyarlı olmaya teşvik ettiğini de aktaran Kaplan, “Bir gün onun başına bunların geleceğini hiç tahmin etmiyorduk. Azra’nın adını her zaman yaşatmak için hele ki mahkeme sürecinde adaletin yerini bulması için sürecin öncüsü olacağız. Azra’nın adını yaşatmak için çalışmalarımız olacak.”

KADINLAR SOKAKLARDA

Günlerdir aranan Azra’nın Mustafa Murat Ayhan tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkması yurttaşların büyük tepkisini çekti. İktidarın polis ve yargı eliyle kadınların yaşamı üzerinde sürdürdüğü karanlığa tepki gösteren kadınlar sokakları doldurdu.

Başta İstanbul, Bursa ve Antalya olmak üzere birçok kentte Azra için sokaklara çıkan kadınlar, sessiz kalmayacaklarını söyledi. Kadınların her gün iktidarın kadın düşmanı politikalarının bedelini ödediğinin altı çizilen açıklamalarda, “Yaşamlarımıza yönelik tehditlerden korumak için var olan İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden iktidar, tüm faillerin ortağıdır” denildi.
Azra’nın Mustafa Murat Ayhan tarafından katledildiği ortaya çıkmış. Ayhan, cinayeti işlediğini itiraf etmişti.

***

7 AYDA 150 KADIN KATLEDİLDİ

İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidarın kadın düşmanı politikalarının erkekler üzerinde yarattığı cesaret nedeniyle bir kadının daha katledilmesi, AKP’nin cinayetleri işleyenlere yol açtığı eleştirilerini de beraberinde getirdi. İktidarın kadınları korumak adına herhangi bir politika yürütmediği, aksine katillere cesaret verdiği, ortaya çıkan cinayetlere de yansıdı. Erkekler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre bu yılın ilk 7 ayında 150 kadını öldürdü. Şüpheli şekilde hayatını kaybeden kadınların sayısı ise 111 oldu. Verilere göre kadınlar en çok evde öldürüldü.

Aylara göre evde öldürülen kadınların oranları şu şekilde:

• Ocak: Yüzde 70

• Şubat: Yüzde 57

• Mart: Yüzde 64

• Nisan: Yüzde 44

• Mayıs: Yüzde 59

• Haziran: Yüzde 50

• Temmuz: Yüzde 80

2020’de ise toplam 300 kadın katledilirken 171’i şüpheli şekilde ölü bulundu.

YORUM EKLE