Bakan Karaismailoğlu'na yöneltilen sorular Meclis'e damgasını vurdu

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Meclis'te yaptığı konuşmada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ya bir dizi soru yöneltti. Zeybek, Karaismailoğlu'ya İstanbul'daki taksi sorununu hatırlatarak 'Plaka ağalarıyla bir oldunuz' ifadeleriyle tepki gösterdi.

Bakan Karaismailoğlu'na yöneltilen sorular Meclis'e damgasını vurdu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesini görüşmek üzere bir araya geldi. Oturuma,  CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek'in yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Konuşmasına dolar kurunda yaşanan büyük artışa dikkat çekerek başlayan Zeybek 'Görünen o ki ocak ayına geldiğimizde bu bütçenin yüzde 30'u dövize endeksli borçlar yüzünden zaten kendiliğinden bitmiş olacak" dedi. Zeybek, konuşmasının devamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ya bir dizi soru yöneltti.

'İSTANBUL HALKINA EZİYET ÇEKTİRDİĞİNİZİN FARKINDA MISINIZ?'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taksi sorununu çözmeye yönelik girişimlerinin UKOME tarafından engellendiğini hatırlatan Zeybek, Karaismailoğlu'ya "UKOME'nin üye sayısına ilgili ilgisiz 5 bakanlıktan üye atamayı neden yaptınız?" diye sorarak şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Bakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybettikten sonra yirmi beş yıl iktidarda olduğunuz, sizin de görev yaptığınız Büyükşehir Belediyesinde Belediye Başkanının yetkilerini kısmak açısından UKOME'nin üye sayısına ilgili ilgisiz 5 bakanlıktan üye atamayı neden yaptınız? İstanbul'da 6 milyon nüfusa göre planlanmış olan taksi sayısının 16 milyon nüfusa çıktıktan sonra aynı sayıda olması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin UKOME'ye getirmiş olduğu 10 adet teklifin reddedilmesiyle siz, yüzde 95'i artık şoförler tarafından işletilmeyen plaka sahiplerinin, onlar adına Bağcılar'da yılı on iki ay değil, on üç ay üzerinden hesaplayarak tefeci faiziyle para kazanan plaka ağalarıyla onların çıkarları doğrultusunda hizmet yaptığınızı ve İstanbul halkına bu manada eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız ve bu davranışınızı sürdürdüğünüz sürece de İstanbul halkının UKOME'deki her görüşmeden sonra taksi esnafına ve Bakanlığınıza karşı tepkilerinin arttığının farkında mısınız?"

'590 BİN DOLARA ALINAN SİKORSKY HELİKOPTERİNİ 113 BİN DOLARA BİR YANDAŞA SATTINIZ?'

Zeybek, Karaismailoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görev yaptığı dönemde Metro AŞ'ye 590 bin dolara Sikorsky tipi bir helikopter alındığını ve helikopterin daha sonrasında 2019 seçimleri öncesinde 113 bin dolara satıldığını belirtti. Zeybek, konuya ilişkin Karaismailoğlu'na "Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisine bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

SAYIŞTAY RAPORLARINDA ORTAYA ÇIKANLAR

Zeybek, ayrıca Sayıştay raporlarında bakanlığa ilişkin yer alan bulguları da hatırlatarak bazı şirketlerin ihalelerde bakanlığın müdahalesiyle ayrıcalıklı bir konum elde ettiğini kaydetti. Zeybek, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

"Sayın Bakan, Sayıştay raporlarında, 21/b usulüyle yapılan işlerle ilgili bunların normalde ihaleyle yapılabileceği, 21/b'yle verdiğiniz işlerde özel şartnameyle müteahhitlere imtiyazlı ayrıcalıklar kazandırdığınız net olarak saptanmış durumda.

banner112
Yine, Bakanlığınız döneminde KÖİ projeleriyle ödenecek olan geri ödemelerde 2 Ocak tarihli kur bedellerini yaptığınız bir düzenlemeyle yılda 2 keze çevirerek devleti ve 84 milyon insanı zarara uğrattınız. Acaba bu ikinci kur dengelenmesinde, KÖİ projesiyle devlete iş yapmış olan firmaların bu euro ve dolardaki anormal artışlarla yüksek kârlar elde etmesiyle ilgili süreç konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? 

İstanbul Havalimanı'nı yap-işlet-devret modeliyle ihale ettiniz, sözleşmede olmayan uygulamayı Bakanlık olarak siz yaptınız, daha sonra Sayıştay bunu tespit etti. Bu konuyla ilgili çıkıp kamuoyuna bir açıklama bile yapmadınız. İstanbul Havalimanı'yla ilgili metroda ihaleye katılmak için yeterlilik şartı olan firmaları ihaleye soktunuz, ihaleyi kazanan firmalardan yeterlilik şartını sağlayanı elediniz ve 5'li firmaya geriye kalan işin yapılmasıyla ilgili sözleşme değişikliği yaparak firmaları değiştirdiniz."

'2015 YILINDA AÇILAN METROYU 2022 BÜTÇESİYLE YAPILMIŞ GİBİ İFADE EDİYORSUNUZ'

Bakanlığın bütçe planlamasındaki tutarsızlıklara da değinen Zeybek, 2015 yılında açılan İstanbul Levent-Hisarüstü Metro Hattı'nın 2022 bütçesine dahil edildiğini söyledi.

'HANİ HAK, HANİ HUKUK, HANİ ADALET?'

AKP'nin İstanbul'da kaybettiği 2019 seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hazine'den alacaklarından 326 milyon lira kesintiye gidildiğini söyleyen Zeybek; bakanlığın girişimleriyle  bir firmaya Kanal İstanbul projesine ilişkin özel yasa çıkarıldığını ifade etti.

Zeybek, şunları söyledi:

"Yine, burada Kanal İstanbul'a bu bütçe görüşmelerinde çok değinmediniz. Ama Nakkaş-Başakşehir otoyoluyla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğünün... Bir gelir ortaklığı modeliyle yapılan bu projede müteahhit firmayı yeterli görmedi finans çevreleri, kara yollarını görmedi. Türkiye tarihinde ilk kez bu dönem içinde özel bir müteahhidin yapacağı işle ilgili KÖİ Projesi için özel yasa çıkardınız."

'GİDİYORSUNUZ, YAKINDA GİDECEKSİNİZ'

Zeybek, ayrıca İstanbul'da bakanlığa bağlı metroların logolarının "U" harfiyle değiştirilmesine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Bakan, gidiyorsunuz, yakında gideceksiniz, ben size ne olacağını söyleyeyim: Bu U'nun yanına bir U daha koyacağız, onu ters çevireceğiz, yine İstanbul'daki bütün raylı sistemler M olarak devam edecek." 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 08:16
YORUM EKLE