Bakan Kurum: Rize'deki 665 yapı bayramdan sonra tahliye edilecek

Bakan Kurum, Rize'de dere güzergahı üzerindeki 665 yapı tespit ettiklerini, tebligatların bayramdan sonra yapılacağını ve tahliye edilenlerin yapılacak yeni konutlara taşınacaklarını açıkladı.

Bakan Kurum: Rize'deki 665 yapı bayramdan sonra tahliye edilecek

Sel ve heyelanda 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 kişinin kaybolduğu Rize'de "İklim Değişikliği Eylem Planı" kapsamında sel riski taşıyan "acil ve öncelikli boşaltılması" gereken 665 yapı tespit edildi. Bayramdan sonra yapılacak tebligatların ardından tahliye edilecek yapılar yıkılacak, sahipleri kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak yeni konutlara taşınacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, DHA'ya yaptığı açıklamada, "Dere güzergahında kalan yapıları netleştirdik. Vatandaşlarımıza bayramdan sonra tebligatlarımızı yapacağız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgede yaklaşık 19 bin akar dere, 131 bin kuru dere ile 1430 kilometre yol üzerinde inceleme yaptığı, ilk belirlemelere göre risk altında olan 1950 binanın acil olarak taşınması gerektiği tespit edildi. Bu binalarda yaşayan 2 bin kişi, yapılacak yeni konutlara taşınacak.

Kurum, "İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamındaki tespitlerimiz çerçevesinde Rize'de dere güzergahı üzerindeki 665 yapı tespit ettik. Bir de heyelan riski taşıyanlar var. Dere güzergahında kalan yapıları netleştirdik. Heyelan riski taşıyanlarla ilgili tespitler sürüyor. Bu konuyla ilgili vatandaşlarımıza bayramdan sonra tebligatlarımızı yapacağız. Taşınma ve kira yardımı vereceğiz. TOKİ Başkanlığımız eliyle ilk etapta 550 konut yapım sürecini de başlattık. Bu konutları dere güzergahındaki riskli yapı sahipleri için yapıyoruz. Diğer taraftan heyelanla ilgili AFAD'ımız burada valiliğimizle koordineli bir çalışma yapacaklar. Heyelan riski altında olan yapılar da var ise bunların da çalışmasını ayrı olarak yürüteceğiz. Bu çalışmalarımızı ve tespitlerimizi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında yapıyoruz. Hem DSİ hem AFAD birlikte bu çalışmayı yürüteceğiz. En geç bir yıl içerisinde de konutlarımızın teslimini yapıyor olacağız. Amacımız Rize’de selden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını en hızlı şekilde sarmak." dedi. 

YORUM EKLE