Bakanlık, 'hurda' dediği THY uçakları için geri adım attı 

Türk Hava Kurumu’nun uçaklarını hangarlarda çürümeye terk eden iktidar, binlerce ormanın kül olmasına neden oldu. THK uçakları yeniden uçuruldu. Dört uçak Etimesgut Havaalanı’nda gösteri ve deneme uçuşu yaptı. 

Bakanlık, 'hurda' dediği THY uçakları için geri adım attı 

Ormanlar cayır cayır yanarken Türk Hava Kurumu (THK) uçakları hangarlarda çürümeye terk edilmişti. Kurumun uçakları 2019’dan 2022’ye kadar yangınlara müdahalede devre dışı bırakıldı. 

Cumhuriyet'İN gündeme getirdiği haberde, THK uçaklarının yatırılması ve yangın söndürme zaafiyeti ile ilgili haber seline kulağını tıkayan bakanlık, THK uçaklarını bu yıl yeniden kullanma kararı aldı. “Ateş Kuşları” olarak bilinen CL-215 tipi yangın söndürme uçaklarının bakımları yapıldı. Daha önce işten çıkarılan bazı pilotlar ise yeniden işe alındı. Teknik bakımları TUSAŞ tarafından yapılan dörtuçak Ankara Etimesgut Havaalanı’nda gösteri ve deneme uçuşu yaptı.

BAKANLIK İNADI

2019 yılında gündeme gelen THK uçaklarının devre dışı bırakılıp yangın söndürme işinin özel sektöre devredildiğini; uçak yerine helikopter kiralandığını, yalnızca helikopterlerle yapılan müdahalenin yetersiz olacağını; asıl işi mimarlık olan şirketin yangın söndürme işini üstlendiğini; dünyanın en iyi yetişmiş yangın söndürme filosu Ateş Kuşları’nın nasıl dağıtıldığını ve kurumun kapısına nasıl kilit vurulduğunu kamuoyuna duyurdu.  Dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, haberlerin ardından THK uçakları hurda” açıklamasını yaptı. Daha sonra uçakların uçuşa elverişli olduğunu belgeleri ile ortaya çıktı. 

Bakanlığın hurda dediği uçaklar uzun bir ihmal sürecinin ardından yeniden yangın söndürme görevi ile Orman Bakanlığı’nın filosuna katıldı.  

İSRARIN FATURASI AĞIR OLDU

Türkiye’de çıkan orman yangınlarında 2018’de 5 bin 644 hektarlık alanın yanarken, 2019’da THK uçakları söndürmede kullanılmadı ve  yanan alanların büyüklüğü bir senede iki katına çıktı. 2020 yılı içerisinde 3 bin 413 orman yangını çıktı, 20 bin 938 hektar alan zarar gördü. 2021’de yanan ormanlık alanın büyüklüğü ise 178 bin hektara ulaştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER