'Başkanlık sistemini' en çok destekleyenlerden biriydi: Şimdi oylamaya çıksa 'evet' oyu vermem

AKP iktidarının eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' ile ilgili eleştirilerde bulundu. Alaboyun, “Bugün başkanlık sistemi oylama çıksa mevcut durumu gördükten sonra evet oyu vermem” itirafında bulundu.

'Başkanlık sistemini' en çok destekleyenlerden biriydi: Şimdi oylamaya çıksa 'evet' oyu vermem

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yanı sıra AKP'den 3 dönem milletvekilliği de yapan Ali Rıza Alaboyun Konya'nın yerel televizyon kanalı Kanal42'de katıldığı Sümen Altı programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'YENİ NESLİ AK PARTİ OLARAK İYİ EĞİTEMEDİK'

AKP'nin içerisindeki yeni nesil siyasetçileri iyi yetiştiremediğini ifade eden Alaboyun, AKP’nin gençleri kazanamadığını söyledi. Oğlunun apolitik olduğunu ve AKP'ye oy vermeyeceğini söylediğini itiraf eden Alaboyun şunları söyledi:

Türkiye'de güçten nemalanmak isteyen bir yapı var. Bu yapının içerisindeki yeni nesil bizim gibi 28 Şubat döneminde bedel ödememişler. Ya da 1980'li yıllarda sağ-sol olaylarında bedel ödememiş yeni bir nesil var.

Bu nesli de biz AK Parti olarak çok iyi eğitemedik. Ya da bunlar arasından iyi seçim yapamadık. Aralarında iyi insanlar da mutlaka var ama bu gidişat nedeniyle AK Parti'ye veya siyasete girmek istemeyen bir nesil de var.

Ben siyasetçiyim, evimde siyaset konuşulur ama benim çocuklarım apolitik. Benim çocuklarım politikayla ilgilenmiyor. Oğlum bir şeye kızdığı zaman da ‘Senin partine oy vermeyeceğim, Karamollaoğlu'na oy vereceğim' diyor. Bununla da yüz yüze geldim. AK Parti bunları niye kaçırıyor?

'TEMEL BEYİ HAKLI BULUYORUM'

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine en güçlü desteği veren isimlerden olduğunu ancak beklentilerinden çok uzak bir sistem olduğu için ‘evet’ dediğine  pişman olduğunu ifade eden Ali Rıza Alaboyun, sözlerine şöyle devam etti:

Ben başkanlık sistemini çok güçlü destekleyenlerden biriydim. Başkanlık sistemindeki beklentilerimiz; uyum yasaları çıkacak, denge denetim olacak, TBMM ile Cumhurbaşkanlığı arasında yasama-yürütmeyi denetleyecek diye umduk. Ama bir baktık ki yasamaya da başkanlığa da cumhurbaşkanı hakim.

Cumhurbaşkanı bunlara hakim olduğu için yargıya da hakim oldu. Böyle olunca istenilen şey ortaya çıkmadı. Kendimi aldatılmış hissetmiyorum ama beklediğimiz gibi çıkmadı. Bugün başkanlık sistemi oylamaya çıksa mevcut durumu gördükten sonra ‘evet' oyu vermem.

Bunu da kendileri gördükleri için Fuat Oktay önderliğinde bir çalışma ekibi de kurdular. Temel Karamollaoğlu’nun da Cumhurbaşkanını ziyaretinde söylediği bu. Bir denetim olsun. Yargının bağımsız olması lazım. Adalete güven kalmıyor. Ben Temel beyi haklı buluyorum.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan  hainleri
Vatan hainleri - 7 gün Önce

Yaaa, demekki bu vatani sevenler sizden 4 sene önceden baskanligin hirsizlik ve diktatörlük sistemi oldugunu biliyorlardi! Basbas bagirdilar, acikladilar, anlattilar , sizde referanduma hile karistirip baskanlik sistemini hayata gecirdiniz. Gecmis olsun!
bu ülkeyi bataklikdan yine arap artiklari degil, Atatürk'ün yolundan giden vatan severler kurtaracak!