BBC, gazetecilerin görüş belirtmesini yasakladı

BBC, çalışanlarının sosyal medya kullanımına yönelik hazırladığı yönerge ile kişisel kanaatlerden emoji kullanıma, beğeniden retweete kadar pek çok tercihlerine kısıtlama getirdi.

BBC, gazetecilerin görüş belirtmesini yasakladı

BBC, çalışanlarının sosyal medya kullanımına yönelik yeni bir yönerge hazırladı. Gazetecilere, tarafsızlıklarını korumak için sosyal medya platformlarında kişisel kanaatlerini ifade etmekten kaçınmaları gerektiği, bu çerçevede, kanaat belirtebilecek bir emojinin kullanımı dahi yasaklandı. “Duyar kasmak” ve son dakika haberlerini BBC sitesinden önce kişisel sosyal medya hesabından yayımlamak da yasaklar kapsamında.

Yeni kurallardan bazıları şöyle: 

- Görevi gereği tarafsızlığını koruması gereken BBC çalışanları, kamu politikaları, siyaset ve tartışmalı konularda kişisel kanaatlerini ifade etmekten kaçınmalı
- Bu kurallar habercilerin yanı sıra, üst düzey yöneticileri ve az sayıda tanınmış sunucuyu da bağlıyor.
- Çalışanlar; beğeni, retweet ve benzeri tercihlerinin kamuoyunda bir tarafgirlik algısı yaratmayacağından emin olunmalı.
- Sosyal medya kampanyalarına ve yürüyüş, protesto gibi eylemlere katılmak konusunda da aynı hassasiyet gösterilmeli.
- Çalışanlar, biyografilerinde veya profillerinde, “Kendi görüşlerimdir, BBC’yi bağlamaz” gibi ifadeler yazmamalı.
- Çalışanlar, BBC’nin resmi kayıtlarında yer almayan ek gelirlerini beyan etmeli.

TARTIŞMALARIN ARDINDAN GELEN DEĞİŞİKLİK

BBC’nin yeni genel müdürü Tim Davie, bir dizi skandalın ardından geçen ay, kurumun yeni sosyal medya kurallarının yakında yayımlanacağını duyurmuştu. Eski futbolcu ve bugünün BBC spor yorumcusu Gary Lineker‘ın siyasetçileri eleştiren tweetleri daha önce tartışma konusu olmuştu. Lineker, BBC’nin haber faaliyetleriyle ilişkili bir isim olmadığından bu olay çok büyümedi. Ancak BBC Asya sunucusu Bobby Friction‘ın, hükümeti eleştiren bir tweeti, kurum yönetiminden gelen uyarı üzerine silmesi ile tartışma büyüdü. Bir yandan muhafazakar hükümet de, yayın politikası özerk olan kuruma özellikle Brexit sürecinden beri baskı yapıyordu.

BBC ÇALIŞANLARININ TÜM EK GELİRLERİ AÇIKLANACAK

Bunun üzerine kurum bu yıl başında, BBC’nin eski küresel haberler direktörü olan ve şu anda Cardiff Üniversitesi’nin gazetecilik bölümüne başkanlık eden Profesör Richard Sambrook’un yönettiği bağımsız bir kuruldan konuyu incelemesini istedi. Yeni kurallar, BBC’nin tarafsızlığını korumayı ve şeffaflığını artırmayı amaçlayan bu inceleme raporunun sonuçlarına dayanıyor. Bazı BBC çalışanlarının, kurum dışında işler yaparak önemli miktarda para kazandığının ortaya çıkması da bir başka skandala neden olmuştu. Yeni kurallar kapsamında BBC yönetimi, çalışanların tüm ek gelirlerini de bundan böyle kamuoyuna açıklayacak.

YORUM EKLE