Boğaziçili öğrencilerin yargılandığı davada rektör Naci İnci'ye özel gizli duruşma

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 14 kişinin yargılandığı davada, Rektör Prof. Dr. Naci İnci için gizli özel duruşma düzenledi. Sanık avukatlarına bildirilmeyen, kimin talebiyle yapıldığı anlaşılmayan duruşmada İnci, “öğrenciler hakkında kurum adına kendisinin şikâyetçi olduğunu, bu şikâyetini aynen tekrar ettiğini” söyledi.

Boğaziçili öğrencilerin yargılandığı davada rektör Naci İnci'ye özel gizli duruşma

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre İnci, kendisine yönelik protestolar için, “Bu izinsiz protesto ve gösterilerden dolayı üniversitedeki görevimi dahi icra edememekteyim” dedi.

Öğrencilerin avukatlarından Burçin Şahan, gizli oturumu “adil yargılanma hakkının ihlali, hukuka aykırı işlem” sözleriyle eleştirdi. 7 Ocak’ta yapılan duruşmaya gitmeyen ve özel celsede ifade veren İnci, normal duruşma tarihinde mahkemeye gitmemesine gerekçe olarak, “Yosun Laboratuvarı’nın açılış töreninin yapılmasını” gösterdi.

Rektör İnci’nin şikâyetiyle 6 Ekim 2021 günü tutuklanarak cezaevine konan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de aralarında olduğu 14 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması 7 Ocak’ta yapıldı. Gök ve Özen’in tahliye edildiği duruşmaya, öğrencilerin avukatlarının “sorularımız var, duruşmaya gelsinler” talebine rağmen adlarına davetiye çıkartılan İnci, şoförü ve iki güvenlik görevlisi katılmadı.

ÖĞRENCİ AVUKATLARI ÇAĞRILMADIKLARI İÇİN SORU SORAMADI

Asliye Ceza Mahkemesi ise duruşmadan üç gün sonra, 10 Ocak’ta İnci, şoförü ve iki güvenlik görevlisi için, öğrencilerin avukatlarına haber vermeden duruşma açtı. Kimin talebiyle açıldığı anlaşılmayan duruşmada, İnci ve diğer üç isim ifade verdi. Öğrencilerin avukatları ise duruşmaya çağrılmadıklarından müşteki ve tanık sıfatıyla dinlenen bu isimlere soru yöneltemedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Àz kaldi
Àz kaldi - 1 hafta Önce

lan dürzüler camur ittifaki sona erince ne bok yiyeceksiniz