BOTAŞ 3 katı daha pahalıya doğalgaz ithal etti

BOTAŞ, Rusya’dan ithal ettiği doğalgaza (her 1000 metreküp) 270-275 dolar ödüyor. 3 katı daha pahalıya ithalat söz konusu oldu. BOTAŞ’ın, ithalat maliyetlerinin artması, doğal gazda yeni zamların habercisi olarak değerlendiriliyor. 

BOTAŞ 3 katı daha pahalıya doğalgaz ithal etti

Olcay AYDİLEK – ANKARA 

BOTAŞ, doğalgazda yılın son çeyreğinde hesaplanan 8-10 milyar metreküp aralığındaki arz açığını kapatmak için kolları sıvadı. Şirket, spot piyasadan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal etti. BOTAŞ’ın, söz konusu partide satın aldığı LNG (her 1000 metreküp) için 1.100 dolar ödediği belirtiliyor. BOTAŞ, Rusya’dan ithal ettiği doğal gaza (her 1000 metreküp) 270-275 dolar ödüyor. 3 katı daha pahalıya ithalat söz konusu oldu. BOTAŞ’ın, ithalat maliyetlerinin artması, doğal gazda yeni zamların habercisi olarak değerlendiriliyor. 

Peki, sektör uzmanları ne diyor? Uzmanlar, uluslararası piyasalarda doğal gazın ve LNG’nin fiyatının olağanüstü artığına dikkat çekerek, BOTAŞ’ın gaz açığını kapatmak için yüksek fiyattan da olsa LNG ithal ettiğini söyledi. 
LNG’de yeni ithalatın da söz konusu olacağını ifade eden uzmanlar, “BOTAŞ, 2021 Ekim-2022 Şubat arasında 20 kargo LNG alımı için ihale açtı. Bunun bir bölümü teslim alındı” dedi.

Uzmanlar, ithalata konu LNG’nin fiyatının, 1100 dolar olduğuna işaret etti. 

Uzmanlar, BOTAŞ’ın, ikili ve uzun süreli anlaşmayla Rusya’dan ithal ettiği doğal gaza (her 1000 metreküp) 270-275 dolar ödediğini anımsatarak. “Uluslararası koşullar gereğince 3 katı daha pahalıya ithalat söz konusu oldu. BOTAŞ’ın, ithalat maliyetlerinin artması, doğal gazda yeni zamların habercisi olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

YORUM EKLE