Büyükşehirlerden Saray'a şok sonuçlar: Cumhur İttifakı çakıldı!

ORC Araştırma'nın, Milletvekili genel seçimi seçmen eğilimleri araştırması yayımlandı. Araştırma, 13-29 Eylül tarihleri arasında yedi büyükşehirde gerçekleştirildi.

Büyükşehirlerden Saray'a şok sonuçlar: Cumhur İttifakı çakıldı!

Araştırmada, İstanbul, Ankara, Mersin, Samsun, Gaziantep, Aydın ve Malatya şehirlerindeki seçmenlere "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Araştırmaya İstanbul'dan 3.920, Ankara'dan 2.460, Mersin'den 1.700, Gaziantep'ten 1.450, Samsun'dan 1.540, Aydın'dan 1.365 ve Malatya'dan 1.215 kişi katıldı.

24 Haziran 2018 seçimlerinedeki sonuçlarla yapılan karşılaştırmada, İstanbul'da AKP ve MHP'nin oylarının düştüğü görüldü.

Anket sonucunda İstanbul'da CHP'nin yüzde 28,5 ve İYİ Parti'nin yüzde 10,1 oy oranına sahip olduğu belirtildi. Buna göre Saray İttifakı'nın İstanbul'da düşüşte, Millet İttifakı'nın ise yükselişte olduğu görüldü.

Öte yandan bir diğer büyükşehir Ankara'da da AKP ve MHP'nin oylarının düştüğü sonucu ortaya çıktı. AKP'nin 2018'e göre 6 puan düşerek yüzde 34,9, MHP'nin ise 3 puan düşerek yüzde 9,7 oy oranına sahip olduğu görüldü. CHP ve İYİ Parti'nin ise oy oranlarını 2018'deki seçime göre artırdığına dikkat çekildi.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abuzer Kadayıf
Abuzer Kadayıf - 2 ay Önce

Bu hırsız devleti soyan din simsarlarına hala bu kadar oy çıkıyorsa yazıklar olsun...

cikarlari icin TC batirdilar
cikarlari icin TC batirdilar - 2 ay Önce

akp nin elinden tuz yalayanlar tükenmez, 20 yilda TC yi 100 yil geri götürüp yobazlari ve arap artiklarini beslediler. Türkiyenin belini dogrultmasi epey zaman alacak!