Çadır nöbetinde son durum: AKP'li Başakşehir Belediyesi'ne karşı hukuki süreç başlatılacak

AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin ilçe sınırları içerisinde bulunan parktan yol geçirmeye çalışması üzerine başlatılan çadır nöbetinde sona gelindi. Semt sakinlerinden toplanan imzalarla hukuki süreç başlatılacak.

Çadır nöbetinde son durum: AKP'li Başakşehir Belediyesi'ne karşı hukuki süreç başlatılacak

Buket TOPAKTAŞ/ KRT WEB 

CHP  Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, İYİ Parti Başakşehir İlçe Başkanı Halil Kalkan, CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Özlem Kutbay ve halkın katılımıyla Hayat Park’ta bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

‘BU YOL NEYE HİZMET EDECEK BİLMİYORUZ’

Toplantıda söz alan Deniz Bakır, yarım düzineden fazla ağaç kesilmek istendiğini belirterek, ‘İki AVM arasındaki yol maliklerin yolu, açılan dava belediyenin aleyhine sonuçlandı. Belediye kendi mülkü olmayan yolun üzerine beton bariyer koyarak esnafı da mağdur etmiştir.’ dedi.

Bakır, kapatılan yolun 40 metre arkasında ve parkın içerisinden geçirilerek yapılması planlanan yeni yolun ise 50 metre güzergahında başka yol olduğunu vurgulayarak, ‘Bu yol neye hizmet edecek bilmiyoruz.’ ifadesini kullandı.

İstanbul’daki deprem tehlikesine dikkat çeken Deniz Bakır, projenin parktaki yeşil alanları yok edeceğini söyledi. Bakır, parkta bulunan ağaçların en az 30 yaşında olduğu bilgisini verdikten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün çevre hassasiyetine değinerek, ‘Bugünün yönetenleri de çevre hassasiyeti göstermelidir.’ dedi. 

‘MAKİNELERİN ÖNÜNDE CANIMIZI SİPER EDERİZ’

Deniz Bakır, çadır nöbetine başladıkları gün AKP’li belediyenin işçilerini geri çekmek zorunda kaldığını ifade etti. Semt sakinlerinden topladıkları imza dilekçeleriyle belediyeye itirazda bulunacakları belirten Bakır, yasal sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi. 

Yasal süreci başlatıp çadır eylemlerini sonlandıracaklarını dile getiren Bakır, ‘Bir ağacın bir tek dalını kestirmeden mücadele etmeye devam edeceğiz. Eğer bu taciz ve işgal devam ederse gelir o zaman makinelerin önünde canımızı siper ederiz.’ diyerek sözlerini sonlandırdı. 

‘MEMLEKETİN MESELESİ’

Basın toplantısında söz alan İYİ Parti Başakşehir İlçe Başkanı Halil Kalkan, ‘Bu sadece siyasi parti meselesi değildir tek bir ağaç 82 milyonun yani memleketin meselesidir.’ diye konuştu. 

CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Özlem Kutbay da kendi bölgelerinde yapılacak olan Kanal İstanbul Projesine dikkat çekerek, ‘Bizim feda edecek tek karış toprağımız yok.’ dedi. 
Basın toplantısı dilekçelerin dağıtılmasının ardından alkışlarla sona erdi.

İşte o eylemden görüntüler:

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 20:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 11 ay Önce

halkla inatlaşmayın,halkın yanında olun.bilginiz ile ikna edin.