Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı, Bin Salman'ın Türkiye ziyaretini protesto etti

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, cinayeti başlattığı iddia edilen Prens Muhammed bin Salman'ın Türkiye ziyaretini protesto etti.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı, Bin Salman'ın Türkiye ziyaretini protesto etti

Bir siyasi suikastla öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın hayat arkadaşı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye ziyaretini Twitter hesabından yayınladığı bir tweet zinciriyle protesto etti. 

Cengiz, zincirde yer alan ilk mesajında Prens Muhammed'i "katil" olarak niteledi:

Washington Post yazarı Kaşıkçı'yla ilgili 20 Ekim'de yazılı açıklama yapan Suudi Arabistan Krallığı, gazetecinin konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmişti. Muhammed bin Salman, ABD'de yayın yapan PBS televizyon kanalının Frontline programının yapımcısı, gazeteci Martin Smith'e, Aralık 2018'de Riyad'da "Bu olay benim sorumluluğum altında oldu, tüm sorumluluğu üstleniyorum" demişti.

banner112
Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ve ailesi ile hak örgütleri ve uluslararası kurumlar, cesedinin yerinin açıklanmasını talep ediyordu ancak Erdoğan yönetimiyle Suudi Arabistan Krallığı arasındaki ilişkilerin düzelmeye yüz tutmasıyla yargılama yön değiştirdi. 31 Mart 2022'deki duruşmada Suudi Arabistan, dosyanın kendilerine devrini ve sanıklar üzerindeki kırmızı bültenin kaldırılmasını istedi.Duruşma savcısı da bu yönde mütalaa verdi ve mahkeme konunun Adalet Bakanlığı'na sorulmasına hükmetti. Ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu talebe olumlu yönde cevap vereceklerini söyledi ve 1 Nisan'da Bakanlık onayı çıktı.

ERDOĞAN'I DA SUÇLADI

Hatice Cengiz'in tweet zincirinde yalnızca Suudi Arabistan'ın fiili egemeni Prens Muhammed Bin Salman'ı Kaşıkçı'nın katlinden sorumlu tutmakla kalmadığı, Erdoğan yönetimini de "katil"in suçunu örtbas etmekle suçladığı görülüyor.

Cengiz, sonraki mesajlarında dolaylı olarak Kaşıkçı davasını Suudi Arabistan'a veren Erdoğan rejimini de "En temel insani değerlerimizi hiçe sayan ülke liderleri karşısında", "ahlaki ve insani değerleri [...] unutmak"la eleştirdi.

"Cemal artık benim hikayem değil, [...] her özgür ve düşünen insanın mücadelesi," diyen Hatice Cengiz, Kaşıkçının "Haksızca öldürülmüş biri, mezarı bile olmayan birisi," olduğunu söyledi ve Prens'in Erdoğan'la "dostluğu"nun bu "haksızlık ve adaletsizliği meşrulaştırama[yacağını]" vurguladı.  

Cengiz, "adalet aramaya devam etmek zorundayız" diye sürdürdüğü mesaj zincirini, "hiçbir şeyin sonuçsuz kalmayacağına inanıyorum" sözleriyle bitirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER