Ceviz kırma cinayetinin ilk duruşmasında karar

İstanbul Sultangazi’de evde ceviz kırdığı için çıkan gürültü nedeniyle üst kat komşusunu öldürdüğü gerekçesiyle Mustafa Turan’a ilk celsede müebbet hapis cezası verildi.

Ceviz kırma cinayetinin ilk duruşmasında karar

İstanbul Sultangazi'de iddiaya göre, üst kat komşusu evde ceviz kırdığı için sesten rahatsız olan Mustafa Turan, yukarı çıkarak komşusunu uyardı. Çıkan tartışmada Mustafa Turan yanında getirdiği tüfeği Velit Bakır’ın göğsüne dayayarak ateş etmiş, Velit Bakır olay yerinde hayatını kaybetmişti.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Turan getirildi. Öldürülen Velit Bakır’ın hamile eşi Nesrin Bakır ve kardeşleri ile avukatlar da duruşmaya katıldı.

'KASTEN ÖLDÜRMEDİM, TÜFEK PATLADI'

Mahkemede savunma yapan Mustafa Turan, “Kasten öldürmedim, olay kazadır. Binanın sallandığını hissettim sesin nerden geldiğini duymak için dışarı çıktım. Bodrum kattan geldiğini duydum. Ancak orada kimsenin olmadığını görünce üst kat komşumdan yardım istemek için kapısına gittim. Kapıyı çocuk açtı. Arkasından Velit geldi. Tartıştık bana küfür ederek üstüme yürüdü ben de poşete koyduğum tüfeğimi sallarken Velit’in kıyafetine takıldı. O sırada tüfek patladı” diye konuştu.

'EŞİMİN GÖĞSÜNE SİLAH DAYAYIP PATLATTI'

Mahkemede söz hakkı verilen Velit Bakır’ın eşi Nesrin Bakır ise olayı "Benim canım ceviz çekti, toplam 5 ceviz yoktu. Kapı çaldı kapıyı eşim açtı. Adam dedi ki 'Bu ne gürültü.' Eşim de dedi ki 'Ceviz kırıyoruz'. Ben de dedim ki 'Buyur sen de ye'. O da, 'Niye gürültü yapıyorsun’ diye cevap verdi. Eşim de ‘Sen bütün gün gürültü yapıyorsun biz bir şey diyor muyuz' karşılığını verdi. Elinde poşeti görmüştük, eli tetikteydi. Eşimin göğsüne silahı dayayıp patlattı. Eşim olay yerinde direkt düştü. Mustafa direkt kaçmaya çalıştı. Yan komşum onu merdivenlerde tuttu” diye anlattı.

'DAHA ÖNCE DE ELEKTİRİĞİMİZİ,SUYUMUZU KESMİŞTİ'

Nesrin Bakır, mahkemede ifadelerinde daha önce de elektrik ve sularını kestiğini belirterek, “Bu şahıs daha önce elektriğimizi, suyumuzu kesti kirayı neden vermiyorsunuz diye. Aslında abisinin kiracısıydık. Abisine değil kendisine vermemizi istiyordu kirayı. O sırada eşim Adana'daydı" dedi.

'BABAMA ATEŞ ETTİ'

Duruşmada tanık olarak dinlenen Velit Bakır’ın oğlu Yusuf Bakır, “Annem çekiçle ceviz kırıyordu. Kapı çaldı ben diğer odadaydım. Babam kapıyı açtı, o kişi ’Bu ne gürültü' dedi. Babam da 'Ceviz kırıyoruz, sen bizi her gün rahatsız ediyorsun’ dedi. Aralarında bir konuşma geçti, küfür yoktu. Babam ‘Sen yukarı çık’ dedi. Sanığın elinde siyah poşet vardı, babama ateş etti. Babam kesinlikle Mustafa’nın üzerine yürümedi, küfür etmedi. Ateş ettiğinde korktum. Sanığı, elinde siyah poşetle merdivenlerden inerken gördüm. Panikle dışarıya çıktım o sırada akrabamız olan yan binadaki Selman amcam geldi. Kaçmaya çalışan sanığı Selman amcam yakaladı” şeklinde konuştu.

MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

İlk celsede kararını açıklayan mahkeme heyeti, Sanık Mustafa Tutan’ın 'Kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

YORUM EKLE