CHP, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın açıklamada "Yeterli ve insani koşullarda KYK yurtlarını, Türkiye’nin aydınlık geleceğiyle beraber inşa edeceğiz" mesajını verdi.

CHP, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları, bugün İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde toplanarak son zamanlarda artan fahiş kira ve özel yurt ücretlerinin yanı sıra KYK yurtların sayısının ve şartlarının yetersiz olmasına dikkat çekti. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın'ın okuduğu basın açıklamasında İstanbul’da bir KYK yurdunun tek bir yatağına yaklaşık 44 öğrencinin düşmekte olduğu belirtildi. Açıklamanın devamında "Açıkça gözükmektedir ki iktidarın yurt politikası, KYK yurtları ile barınma sorununu çözmek yerine, yurt yapmayarak üniversiteli arkadaşlarımızı tarikat, cemaat yurtlarına mecbur bırakmaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

İşte CHP İstanbul İl Gençlik Kolları'nın basın açıklamasının tamamı:

Bugün burada, barınamayan öğrenci arkadaşlarımıza destek vermek için toplanmak yerine, üniversiteye yeni başlayan dostlarımızla tanışmak için kampüslerde olmayı tercih ederdik. Ancak temel haklarımızın başında gelen barınma hakkımızı bile karşılayamayan bir iktidarla karşı karşıya olduğumuz için genç arkadaşlarımız ile mücadelede etmeye üniversite hayatlarının henüz başında başladık ve bugün buradayız. Bin bir zorlukla savaşarak üniversite kazanan arkadaşlarımız, bunun mutluluğunu yaşayamadan ve eğitim hayatları başlamadan KYK yurtlarının yetersizliği, özel yurtların pahalılığı ve fahiş ev kiraları ile karşı karşıya kaldılar.

16 milyon yurttaşın yaşadığı, bir milyonu aşkın üniversite öğrencisi bulunan kentimizde KYK yurtlarının yatak kapasitesi sadece 25.000’dir. Sayının daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse toplam kent nüfusu bir milyonun altında olan Erzurum’da KYK yurtlarının yatak sayısı 20.000 iken Eskişehir’de 10.000 dolayında. İstanbul’da bir KYK yurdunun tek bir yatağına yaklaşık 44 öğrenci düşmekte. Daha iyi hayal edilebilmesi açısından, gördüğünüz üzere buradaki 44 arkadaşımızı üniversitelere yerleştiren hükümet, 44 kişiye gördüğünüz bu bir yatağı layık görüyorlar. Son on yılda İstanbul’daki öğrenci sayısı dört buçuk beş katına çıkmışken, KYK yurtlarının sayısı iki katına dahi çıkmamış ya da çıkartılmak istenmemiştir. Ancak aynı on yıllık süreçte ise AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türgev, Ensar Vakfı gibi cemaat ve tarikat yurtları ile özel yurtların sayısı ise üç katına çıkmıştır. Açıkça gözükmektedir ki iktidarın yurt politikası, KYK yurtları ile barınma sorununu çözmek yerine, yurt yapmayarak üniversiteli arkadaşlarımızı tarikat, cemaat yurtlarına mecbur bırakmaktır. Bizler bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz.

KYK yurduna yerleşebilen arkadaşlarımızın durumunu da ele almak gerekir. Yurt ücretleri 250 ila 500 lira arasında değişmekte ve KYK’den aldıkları burs ya da kredi miktarı ise 2021 yılı için 650 “liracık” olarak belirlendi. Düşünün, aldığı bu paranın yarısından fazlasını yurda veren öğrenci arkadaşlarımız kalan parayla hangi gereksinimlerini karşılayabilirler? Dostlarımız hem aldıkları dönem gereksinimlerini karşılamayan kredilerle geçinmekle uğraşıp, hem de mezun olduklarında işsizlikle karşı karşıya kalmışken, Üstüne bir de KYK kredilerini faiziyle ödemek zorunda bırakılıyorlar. Yine burada gördüğünüz 44 arkadaşımızdan 20'ye yakını mezun olduktan sonra iş bulamayacakken, yaklaşık 10 tanesi de mezun oldukları alanlarla ilgili iş bulamamakla yüzleşecek. Ayrıca KYK yurtlarının odaları ve genel olarak yaşam alanları da çoğunlukla kötü durumda. Sözün özü şu ki, KYK yurtlarına yerleşebilen arkadaşlarımız da birçok sorunla karşılaşıyorlar; ancak en azından yurda yerleşmeleri onlar açısından bir teselli oluyor. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz, bizler, arkadaşlarımızın tesellilere mecbur bırakıldıkları bu düzeni mutlaka değiştireceğiz.

Birçok öğrenci arkadaşımız ise çözümü bir eve kiraya çıkmakta arıyor. Ancak ne yazık ki özellikle ekonomik krizinde etkisiyle ev kiralarında yükseliş oldukça artmış durumda, ayrıca öğrenciyi gelir kapısı olarak düşünen ev sahipleri de kiraları daha da yükselttiler. Üstelik aynı ev sahipleri, eşleri dostlarıyla anlaşarak kendilerini birer emlakçı gibi göstererek ev kiralayan öğrencilerden “komisyon” alma derdinde. Ancak iktidar her konuda olduğu gibi bu konuda da herhangi bir adım atabilmiş değil. Öğrencilerin tuttuğu evler ise rutubet içerisinde, havanın dahi zor alındığı, güneş görmeyen evlerden bahsediyoruz. Arkadaşlar, anlayacağınız uzun emekler sonucu üniversiteyi kazanmak, yurt bulmaktan, barınacak yer bulmaktan daha kolay. Bugün iktidar olmasak da bu soruna çözüm üretebilmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere, tüm yerel yönetimlerimiz yurtlar ve öğrenci bursları noktasında elinden gelen desteği vermektedir. Örnek vermek gerekirse yılda 30.000'i aşkın üniversite öğrencisine burs veren İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, tarihinde ilk kez bu yılın başında üç yeni kız yurdu açtı. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu, yaşanan yurt sıkıntısına istinaden gelecek yılın Eylül ayına kadar 5.000 öğrenci kapasiteli yurtların açılacağının da müjdesini verdi.

Bu şartlar altında üniversite kazanan birçok arkadaşımız, üniversitelerini ya bırakmayı ya da dondurmayı düşünmekteler. Bu noktada tüm üniversiteli arkadaşlarımıza bizlerin umut olması gerektiğinin farkındayız. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkça dile getirdiği gibi, yarın iktidarız ve iktidar olduğumuzda, öğrenci arkadaşlarımızın barınma sorununu 1 yıl içinde çözeceğiz. Genç arkadaşlarım; dişinizi sıkın 1 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçer. 1 gün dahi yepyeni bir Türkiye'ye uyanmanız, umutlarınıza yeniden sarılmanız, geleceğe dair parlak hayaller kurabilmeniz için yeterli. Ancak bizi bu sokaklarda yatıranları, bizim vergilerimizi 3-5 inşaat çetesine teslim edip üzerine bir de "elinize dizinize dursun" diyenleri, biz 1 ömür affetmeyeceğiz. Ülkemizin geleceği olan üniversiteli arkadaşlarımızı cemaatlerin, yandaşların yurtlarına ya da pahalı özel yurtlara mecbur bırakmayacağız. Yeterli ve insani koşullarda KYK yurtlarını, Türkiye’nin aydınlık geleceğiyle beraber inşa edeceğiz!

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 15:40
YORUM EKLE