CHP'li Başarır: SBK'ya ülkenin çıkış kapılarını açan yargı erkidir

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, kara para aklama suçundan yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığı üzerindeki tedbir ve yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması hakkında verilen mahkeme kararlarında siyasi baskıların olup olmadığına ilişkin, Meclis Araştırma Önergesi verdi.

CHP'li Başarır: SBK'ya ülkenin çıkış kapılarını açan yargı erkidir

Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkmasında ve şu anda Avusturya’da yargılanacak olmasında yargının payının hayli yüksek olduğunu belirten CHP’li Başarır, ‘’Bu ismin mal varlığına konulan tedbiri kaldırma yazısı gönderen dönemin Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, 10 gün sonra Adalet Bakan Yardımcısı oluyor. Bu şahsın, yurt dışına çıkış yasağını kaldıran dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan önce Yargıtay üyesi oluyor. Ardından ise hiçbir örneği olmamasına rağmen, daha Yargıtay üyeliğinde dosya kapağı dahi açmadan Anayasa Mahkemesi Üyeliğine aday oluyor ve sonrasında gerekli kulisleri yapıp Anayasa Mahkemesi’ne, AKP Genel Başkanı tarafından atanıyor. Bu isimler adeta ödüllendiriliyor. Bir diğer yargıç; Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı ise Paramount Otel’de kalıyor ve burada kaldığına dair 35 bin TL’lik bir fatura paylaşıyor ve halen görevine devam ediyor. Sezgin Baran Korkmaz'ın bürokrat, gazeteci, siyasetçi ve yargı mensuplarıyla ilişkisi nedir? Bu isimlere maddi yardımda bulundu mu? Bu şahsın kaçmasında talimatları, kararları bulunan, o dönemde İstanbul Adliyesi’nde söz sahibi olan iki isim İrfan Fidan ve Hasan Yılmaz neden susuyor? Bu isimlerin bizlere bu süreci anlatması gerek bunun için de öncelikle Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.’’ sözlerini dile getirdi.

'BU OLAY ULUSLARARASI BİR KRİZE DÖNMEDEN ARAŞTIRILMALIDIR'

Avusturya’da bir mahkeme sürecinin devam ettiğini ve Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceği sorularına karşın CHP’li Başarır, ‘’Öncelikle ifade etmek isterim ki eğer bu tedbirler, bu yurt dışına çıkış yasakları kaldırılmasaydı Sezgin Baran Korkmaz, Anayasa madde 38’de; ‘Uluslararası Ceza Divanına taraf olmanın gerektirdiği yükümlülükler hariç olmak üzere vatandaş, suç sebebiyle yabancı bir ülkeye geri verilemez.’ ibaresi doğrultusunda ülkemizde yargılanacaktı ama biz şu anda bu şahsın ABD’ye mi yoksa Türkiye’ye mi iade edileceğini tartışmaktayız. Bu tartışmayı yapmamızın sebebi ise ülkenin çıkış kapılarını Sezgin Baran Korkmaz’a sonuna kadar açan yargı erkidir. Tabii ki burada Avusturya, ek delil talep edecektir, dava dosyalarına bakacaktır. İki ülkenin yargılamadaki ciddiyetine bakacaktır, Sezgin Baran Korkmaz’ın nerede yargılanmak istediği de sorulacaktır fakat Sezgin Baran Korkmaz burada 7 yıl ile ABD’de ise 225 yıl ile yargılanıyor. Avusturya, burada mal varlığına tedbirin kaldırılması ve yurt dışı yasağının kaldırılması kararlarına baktığında hangi tarafı daha ciddi görebilir? Kimin burada yasal dayanağı daha fazladır? Bu olayın uluslararası bir krize dönüşmemesi adına Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına nasıl çıktığı, kimlerin ona yardım ettiği araştırılmalıdır.’’ dedi.

YORUM EKLE