CHP'li Karabıyık: Bu ülkede çocuklar, 23 Nisan'ı bayram gibi yaşayamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, tüm çocuklara Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında Türkiye'de çocukların yaşadığı ciddi sorunlara dikkat çekti.

CHP'li Karabıyık: Bu ülkede çocuklar, 23 Nisan'ı bayram gibi yaşayamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuk haklarına dikkat çekerek "Bu ülkede çocuklar okulda olması gereken yaşta çalışıyor, erken yaşta evlendiriliyor, evden kaçıyor ve suça sürükleniyor. 23 Nisan'ı bayram olarak yaşamıyor" dedi. 

CHP Bursa Milletvekili Karabıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Çocuklar, Atalarının onlara armağan ettiği 23 Nisan'ı bayram olarak yaşayamıyor. Çocuklar ciddi sorunlar yaşıyor ve uluslararası haklarından mahrum bırakılıyor" ifadelerini kullandı.

Çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çeken Karabıyık, şu değerlendirmeyi yaptı:

“ÇOCUKLAR YAŞTA EVLENDİRİLİYOR, SUÇA SÜRÜKLENİYOR:

Çocuklar, ‘çocuk evlilikleri’, ‘çocuk işçiliği’, ‘çocuk yoksulluğu’, ‘kaliteli ve yeterli bakım ve koruma eksikliği’, ‘şiddet ve dayak’, ‘ihmal, istismar ve taciz’, ‘düşük nitelikli eğitim’, ‘sağlık, adalet ve sosyal hizmetlere erişim’ gibi çok sayıda sorun yaşıyor. Bu ülkede çocuklar okulda olması gereken yaşta çalışıyor, erken yaşta evlendiriliyor, evden kaçıyor ve suça sürükleniyor.

TÜRKİYE, AKP İKTİDARINDA EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE SINIFTA KALDI:

19 yıllık AKP iktidarında yapboz tahtasına dönen eğitim sistemindeki değişikliklerin sonucunda Türkiye, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde sınıfta kaldı. Sadece gelecek nesilleri ideolojik olarak şekillendirme hedefi gözeten ve çocuğun üstün yararını gözetmeyen iktidar, pandemi döneminde de eğitim sistemi ve aileleri, sorunları ile baş başa bıraktı. Bütün bu hataların bedelini ise, imkansızlıklar nedeniyle, evinde bilgisayarı, televizyonu, interneti olmayan çocuklarımız ödedi. Bu durum, çocuklarımız arasında var olan makasın açılmasına ve eğitimde eşitsizliklerin derinleşmesine neden oldu.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER