CHP'li Tuncay Özkan 'sürgüne gönderilen' camiyi gösterdi, AKP'li belediyeden hesap sordu

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, 2014 yılında AKP'li Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin çifte minareli camiyi yıkıp yerine rezidans yapmasını hatırlattı. Yeni yapılan rezidansın arkasına taşınan caminin eski ve yeni görüntülerini paylaşan Özkan, 'sürgüne gönderilen cami' ifadelerini kullanarak AKP'li belediyeye ve yeni caminin açılışını yapan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'a sert tepki gösterdi.

CHP'li Tuncay Özkan 'sürgüne gönderilen' camiyi gösterdi, AKP'li belediyeden hesap sordu

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, partisinin Muğla'da düzenlediği Yerel Medya Çalıştayı'nda konuştu. Özkan, AKP'li İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin 2014 yılında yıkılarak yerine rezidans yapılmasına izin verdiği çifte minareli camiyi gündeme getirdi. Özkan, AKP yetkililerin caminin yıkılmayacağına ilişkin verdiği sözleri hatırlatarak, yeri değiştirilen caminin eski ve yeni hallerinin görüntülerini paylaştı. Özkan, "Sürgüne gönderilen cami" ifadelerini kullanarak AKP'li Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'ya ve yeni caminin açılışını yapan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'a tepki gösterdi.

Caminin yıkılmasına ilişkin İmar Komisyonuna ilk başvurunun 2014 yılında yapıldığını söyleyen Özkan; yıkılan çifte minareli caminin alanına rezidans yapıldığını ve yeni caminin rezidansın arkasına taşındığını belirtti. Camiye girişin rezidansın altından gerçekleştiğini söyleyen Özkan, AKP'li yetkililerin verdiği sözlere rağmen caminin yıkılarak imar rantına kurban gittiğini ifade etti. Özkan, "Ey Gaziosmanpaşa çifte minareli camisini yok edenler, o rezidansta yerinizi aldınız mı?" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Özkan'ın konuşması şu şekilde:

'KUL HAKKI YEDİLER'

İstanbul Gaziosmanpaşa'daki çifte minareli caminin yıkılarak ranta teslim edilmesinin üzerinden, 2014'ten 2021'e kadar 7 yıl geçti. İlk başvuru İmar Komisyonuna 2014 yılında yapılmıştı. O zamanın belediye başkanı, AK Partili yetkilileri "Böyle bir şey yok, cami yıkılmayacak" demişlerdi. Şimdi caminin eski haline bakın. Eski camimizi gördünüz ve etrafını gördünüz. Şimdi camiyi sürgüne göndererek, ada bazlı düzenlemede caminin yerini değiştirerek kul hakkına, Gaziosmanpaşa'da yaşayanların hakkına yapılan tecavüzü göstermek istiyorum sizlere. Bakın; bu rant merkezi, bu çok katlı yapı camiyi nasıl yerinden etti. Çifte minareli camiyi yıktılar, "Yıkmayacağız" diyorlardı. Yıktılar, kul hakkı yediler, imar rantından yararlanarak rezidansı diktiler. Camiyi nereye gönderdiler? Rezidansın arkasına, benzinliğin yanına. Peki, camiye oradan nasıl giriyorsunuz? Camiye rezidansın altından geçiyorsunuz. Şimdi size bunu da göstermek istiyorum. Sürgün edilen, yıkılan bir camidir çifte minareli Gaziosmanpaşa Camiisi. Bu cami, kul hakkına, ranta kurban gitmiştir. 

banner112
NUMAN KURTULMUŞ'A TEPKİ

Numan Bey sizin vicdanınız var, aklınız var; o planlara baksanıza? Orayı kirleten, cami kavramımızı kirleten, orayı kul hakkına açan, orayı ranta açanları eleştirin; bunu eleştirenleri değil. Cumhuriyet Halk Partisi; caminin yıkılmasına karşı çıktı, ada bazlı düzenlemeye karşı çıktı, mecliste ve imar komisyonunda "Hayır" oyu verdi. Siz ne yaptınız? Siz, "Yıkmayacağız" dediğiniz camiyi yıktınız, şimdi yeni yapılan caminin açılışını yaptınız. Oraya nereden geçtiniz, rezidansın altından mı? 

'REZİDANSTA YERİNİZİ ALDINIZ MI?'

O rezidansta sizin de yeriniz var mı? Ey Gaziosmanpaşa çifte minareli camisini yok edenler, o rezidansta yerinizi aldınız mı? Biz, o caminin bıraktığı sıcak hatırayı yüreğimizde yaşatmaya devam ediyoruz. Allah rızası için o camide dua etmeye geliriz; biz kul hakkı yemeden, harama bulaşmadan cami yapmayı da biliriz. Size tavsiyem, o sürgüne gönderilen caminin hakkını, hukukunu bu dünyada neyse, ama öbür dünyada nasıl ödeyeceğinizi şimdiden kara kara düşünmeye başlayın. 

'ÖBÜR DÜNYADA BİR DE BUNLARIN HESABINI VERMEK VAR'

Sayın Belediye Başkanı, beni davet etmişsiniz, teşekkür ederim. İnanın bu çalıştay olmasaydı mutlaka orada olup bunları sizin yüzünüze söylemeyi çok isterdim. Bunları orada anlatmayı çok isterdim. Ama şimdi teknoloji var; bu olanaklarımızla size gerçekleri, hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Unutmayın, hayat sadece bu dünyadan ibaret değil; öbür dünyada bir de bunların hesabını vermek var. Allah yardımcınız olsun!"
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER