CHP Lideri Kılıçdaroğlu muhtarlarla buluştu: Benim maliyeci olduğumu bilmiyorlar herhalde

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da muhtarlarla ve apartman görevlileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "Demokrasinin temel taşı muhtarlardır" diyerek "Muhtarlar Kanunu" çıkarılması gerektiğini ifade etti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu muhtarlarla buluştu: Benim maliyeci olduğumu bilmiyorlar herhalde

Hatay'da muhtar ve apartman görevlileri ile buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'a ilişkin, "Farklı inançlar, kimlikler huzur içinde yaşıyorlar. Bu son derece değerli bir şey. Dolayısıyla bir yerde bir çatışma, farklılaşma varsa o kişileri Hatay'a davet etmek lazım. Hatay'ın nasıl kadim bir kent olduğunu görsünler. İlk cami, kilise, havra Hatay'da. Hatay'ın tarihini görüyoruz." diye konuştu.

'SOSYAL KİMLİKLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORUZ'

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz. Muhtarlar, apartman görevlileri, işçiler, memurlar, milletvekilleri, ev kadınları bir sosyal kimliktir. Sorunlarını oturup düşünüp, tartışmamız lazım. Politikamızı sosyal kimlikler üzerinde inşa edip, sorunları çözmeye çalışıyoruz.

'APARTMAN GÖREVLİLERİNİN OTURACAĞI YER İNSANİ KOŞULDA OLMALI'

Pandemi döneminde hepimiz evde otururken alışverişimi apartman görevlileri yapar. Acaba ona gerekli önemi verdik mi? Vermedik. Önce aşıyı onların olması lazımdı. Ailemizin bir parçası aynı zamanda. Acaba düşündük mü onun sosyal güvenliği yeteri kadar sağlanmış mı, sorunları çözülmüş mü? Belediye başkanlarımıza söyledik bundan sonra yapı ruhsatı verirken apartman görevlilerinin en azından oturacağı yerin insani koşullarda olması lazım.

'SİYASETİN YENİ BİR UFUK AÇMASI GEREKİYOR'

Sosyal devlet dediğiniz devlet fakirin, fukaranın yanında olmasıdır. Devletin sosyal olması o coğrafyada hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi demektir. Bunu inanarak yapabiliriz. Apartman görevlisi arkadaşlarım unutmasınlar onların hakkını, hukukunu sonuna kadar arayacağım. Hiç kimse aç ve açıkta kalmamalı. Bir coğrafyada bir kişi aç ve açıkta kalıyorsa sorumlu sadece siyaset kurumudur. Siyasetin yeni bir ufuk açması gerekiyor.

'TÜRKİYE'DEKİ İLK SEÇİM MUHTARLIK SEÇİMLERİDİR'

Demokrasi, güçler ayrılığı ilkesi demektir aynı zamanda. Meclis hata yapabilir, 600 milletvekili hata yapabilir, yanlış bir kanun çıkarabilir. Anayasa Mahkemesi denetleyecek. Yürütme organı bir karar alır. Karar yanlışsa mahkemeye gidersiniz, yargı hatayı düzeltir. Demokraside hiçbir güç bağımsız ve denetimin dışında değildir. O yüzden diyoruz işi ehline vereceksiniz.

banner112
Demokrasinin temel taşı muhtarlardır. Türkiye topraklarında yapılan ilk seçim muhtarlık seçimidir. Bir kanun çıktığı zaman toplumun beklentilerine, ülkenin çıkarlarına uygun çıkması lazım. Demokrasi dediğimiz kavram sürekli gelişen bir kavramdır.

Niye sizin tek bir muhtarlık kanununuz yok? Çünkü muhtarlara önem vermiyorlar. Eğer ülkenizde demokrasiyi geliştirmek ve büyütmek istiyorsanız muhtarlar için bir kanun çıkması lazım. Seçimle gelen herkes için var ama sizin bağımsız bir kanunuz yok. Bu kardeşiniz onu hazırladı.

Belediye seçimlerde oy kabinine gireriz, bakarız oy vereceğimiz muhtarın pusulası yok. Biri almış götürmüş. Yaşıyorum ben bunu arkadaşlar. Niye sizin için birleşik oy pusulası yok. Olsa, böyle bir şey olmayacak. Çünkü muhtarı değersizleştiriyorlar. Şimdi bir şey daha yapıyorlar. Muhtarlık seçimleri ile belediye seçimlerini ayıralım diyorlar. Buna karşı çıkın, sandığa seçmen getiremezsiniz.

'BENİM MALİYECİ OLDUĞUMU BİLMİYORLAR HERHALDE'

Öyle muhtar arkadaşlar gördüm ki barakada, kirada oturuyorlar. Niye sizin doğru düzgün bir yeriniz yok? Burası sizin tapulu yeriniz olmayacak, Muhtarlık Evi olacak. Bizim bazı belediyelerimiz böyle binalar yapıyorlar. Gönlümüzde yatan tek tip Muhtarlık Evi olmalı, Türkiye'nin her yerinde de olmalı. Ben muhtarlara yardımcı bir personel verilsin dediği zaman kıyamet koptu. Niye vermeyeyim? KPSS sınavına girmiş bir genç yardımcısı olacak. Adam gibi vereceğiz gidecek çalışacak. Sizin bir bütçeniz neden yok? Ben bunu söylediğim zaman parayı nereden bulacaksın diyorlar. Benim maliyeci olduğumu bilmiyorlar herhalde onu söyleyenler... 27.5 yılımı buna ayırdım. Muhtarların mütevazi de olsa bir bütçesi olması lazım.

Muhtarlık kamu kurumu olarak kabul edilmiyor. Muhtarların yüzde 99'unun bundan haberi bile yok. Dolayısıyla belediye başkanları muhtarlarla ortak proje yapamazlar. Bunun değişmesi lazım.

Sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım. Veya en azından muhtarın katıldığı bir ortamda bu yardımların yapılması lazım. Türkiye Muhtarlar Birliği olması lazım.

'MAAŞINIZ OLURSA SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİZ DE YATAR'

Siz maaş almıyorsunuz size ödenek veriyorlar. İzin aldığınızda ödenek kesilir. Maaş olması lazım. Maaş olursa Sosyal Güvenlik primlerinizde yatar. Bunu yatırmamak için size ödenek veriyorlar.

Yaşadığınız yerde Suriyelilerde var. Bazen onlara kızıyoruz. Onların bir suçu yok adam kaçmış canını kurtarmış. Kime kızacağız? Suriyelileri buraya getirenlere kızmamız lazım. Biz bağ bırakmışız, bağcıyı dövüyoruz.. Bu Suriyeliler buraya niye geldi? Bütün Suriyeli kardeşlerimizi barış içerisinde ülkelerine göndereceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını kuracağız.

Yakında sandığa gideceğiz. Ben sizin sorunlarınıza talibim. Biz beraber Türkiye'nin var olan bütün sorunlarını çözebiliriz. Hiç kimseyi ötekileştirmeyiz. CHP'nin hiç kabahati yok muydu? diye sorabilirsiniz. Vardır efendim, kusurumuz, hatamız, yanlışımız da var. Önemli olan ders çıkarmaktır. Biz bunu yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 16:01
YORUM EKLE