CHP'nin, 2011'de AKP iktidarını 'rapor' ile uyardığı ortaya çıktı

Türkiye'yi dört bir yandan saran orman yangınları 8'inci gününe girerken, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in yürüttüğü ve 2011'in Haziran ayında açıklanan "Küresel İklim Değişikliği Raporu" yeniden gündem oldu. Raporda, "AKP hükümetinin orman alanlarına talanın önünü açtığını ve yaşanan aşırı iklim felaketlerine karşı önlem almadığını görüyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

CHP'nin, 2011'de AKP iktidarını 'rapor' ile uyardığı ortaya çıktı

"Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınma" başlığıyla açıklanan raporda, yaşanan iklim değişiklikleri karşısında ülke kaynaklarının en verimli ve çevre dostu bir şekilde değerlendirilmesinin amaçlandığı vurgulanmıştı. Raporda, "Bu politikalar, ekonomik büyüme ve kalkınma hedefleri doğrultusunda, enerji verimliliğini artıracak ve olumsuz çevre etkilerini azaltacak politikalar geliştirilmesini hedeflemektedir" denilmişti.

RAPORDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE VURGU YAPILMIŞTI

Yaşanan iklim değişikliklerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı raporda, Türkiye'nin hem çevresel ve coğrafi yapısı gereği, hem de bölgesel gelişmişlik, gelir seviyesi ve altyapı kapasitesi farklılıkları nedeniyle iklim değişikliğinin önemli seviyede etkisi altında olduğu vurgulanıyor.

Raporda, Türkiye'de, bölgesel olarak farklılıklar olmakla birlikte, son 50 yılda sıcaklık, yağış ve deniz seviyelerinde kayda değer değişikliklerin de olduğu belirtilmiş, uyarılarda bulunulmuştu.

'HÜKÜMET SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ'

Hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediği savunulan raporda, ''Bunun en temel nedeni, Hükümetin Türkiye için ortaya koyduğu kalkınma politikasının ekonomik, çevresel ve sosyal politikaların etkileşimine duyarlı bir temel çerçeve oluşturamamasıdır'' deniliyor.

"AKP'NİN, İKLİM FELAKETLERİNE KARŞI ÖNLEM ALMADIĞINI GÖRÜYORUZ"

"İklim değişikliğine uyum konusunda AKP hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmeyerek yoksul çiftçileri kendi kaderlerini terk ettiğini, su varlıklarının sınırsızca sömürülmesine neden olduğunu, orman alanlarına talanın önünü açtığını ve yaşanan aşırı iklim felaketlerine karşı önlem almadığını görüyoruz" denilen raporda, iklim değişikliği sorunun öneminin algılanması konusundaki vizyon eksikliği ve politikalarda kısa dönemli popüler kazanımların uzun dönemli yapısal değişim ve dönüşümlere tercih edilmesi, sorunun etkili bir şekilde ele alınmasının önündeki en büyük engeller olarak belirtilmişti.

"İKTİDARIN PERFORMANSI ÇOK ZAYIF"

Raporda, "İktidarın genel olarak deprem, sel, kuraklık gibi doğal risklerin yönetimi konusundaki performansı da çeşitli örneklerde görüldüğü üzere çok zayıftır" ifadeleri de yer almıştı.

RAPORUN TAMAMI

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 11:09
YORUM EKLE