CHP’li Aydoğan'dan iktidara 'İnsan Hakları Eylem Planı' üzerinden sert tepki

CHP İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan Türkiye’de insanca yaşamanın gün geçtikçe zorlaştığını ifade ederek 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde iktidarı İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden eleştirdi.

CHP’li Aydoğan'dan iktidara 'İnsan Hakları Eylem Planı' üzerinden sert tepki

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi olan Avukat Turan Aydoğan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 ay önce, 2 Mart 2021’de "Özgür birey, güçlü toplum; daha demokratik bir Türkiye" sloganıyla açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın amaçlarını tek tek değerlendirdi. Aydoğan, aradan geçen 9 ayda 9 amaçtan birine bile ulaşılmadığı gibi hak ihlallerinin artarak devam ettiğini vurguladı: “Mart ayında açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı aslında iktidarın zulmünün bir belgesi niteliğindedir. Gerçekleştirmek istediklerini ileri sürdükleri hedefler insanın temel haklarından oluşuyor. Bu 9 temel amacı hedefleyen iktidarın 20 yıldır bu ülkeyi yönettiği bilgisini de hatırlatarak amaçları ve geldiğimiz noktadaki durumu özetlemek isterim;

YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE ADİL YARGILANMA HAKININ GÜÇLENDİRİLMESİ, HUKUKİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK VE ŞEFFAFLIK

Cumhurbaşkanı Avrupa Konseyi’nin Kavala hakkında verdiği karara ilişkin “yok hükmünde, bizim yargımız üzerinde kararı tanımıyoruz” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin kurucusu olduğu Avrupa Konseyi ve imzacısı olduğu AİHS hukukunu tanımadığını ifade etti. Bu kararın siyasi olduğunu ileri sürdü fakat şunu bilmek gerek; Türkiye AİHS’i kabul ettiği için AİHM kararlarına uymayı da vaat etmiş oluyor. Dolayısıyla burada bir hukuk tanımazlık söz konusu.

Kavala davasının tüm süreçlerini de düşününce burada yargı bağımsızlığından ve hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflıktan söz etmek mümkün mü? Tam tersine bir durum söz konusu. Ayrıca hatırlatmak isterim; 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 139 ülke arasında 117'inci sırada yer alıyor.

YORUM EKLE