Çiftçi destek beklerken milyonluk SMS satın alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı, özel bir telekomünikasyon şirketinden 195 milyon SMS satın aldı. 1 milyon lira ödenen hizmet ile çiftçiler tarımda yaşanan gelişmelerden ekonomik kriz koşullarında boğuşurken 'haberdar' edilecek.

Çiftçi destek beklerken milyonluk SMS satın alındı

İktidarın tarım politikaları nedeniyle yüz binlerce çiftçinin borç batağına saplandığı Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı, 1 milyon TL’lik SMS hizmeti satın aldı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Özel bir telekomünikasyon şirketinden alınan 195 milyon adet SMS’in, “Çiftçilerin tarımda yaşanan gelişmelerden haberdar edilmesi” amacıyla kullanılacağı iddia edildi.

Koronavirüs salgını ile artan ekonomik buhran, yurttaşı günden güne borç batağına sürüklerken ekonomik darboğazın yakıcılığını en çok hissettirdiği alanların başında tarım geliyor. Hükümetten destek göremeyen çiftçiler döviz kuruna bağlı girdi maliyetlerinin artmasıyla mazot ve gübre fiyatları altında ezilirken yüz binlerce çiftçi tarım aletleri için çektiği krediyi dahi ödeyemedi.

Zor durumda olan çiftçiler iktidardan destek beklerken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, “Çiftçileri bilgilendirmek” için SMS hizmeti satın aldığı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca 25 Şubat’ta açılan ihale, 19 Mart’ta sonuçlandırıldı.

İdare, Türk Telekom'a bağlı TT Mobil İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi ile 996 bin 876 TL’lik sözleşme imzaladı. Satın alınan 195 milyon adet normal SMS ile 5 milyon adet, “Çiftçi Kayıt Sistemi” mesajı hizmetinin 36 ay boyunca kullanılacağı belirtildi.

TARIM KAN KAYBEDİYOR

SGK verileri, Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısının her yıl giderek azaldığını ortaya koydu. Verilere göre, 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2019’de 600 bine kadar geriledi. TÜİK verilerine göre, tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısında da büyük kan kaybedildi.

2002’de tarım alanında istihdam edilen kişi sayısı 7 milyon 458 bin iken 2020 Şubat ayı itibarıyla bu sayı 4 milyon 157 bine kadar düştü. AKP iktidarları döneminde tarımda istihdam edilen kişi sayısı yüzde 44 azaldı. Çiftçi üretimden vazgeçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER