Çin Devlet Başkanı'ndan skandal çağrı: Çin modeli 'İslam' talimatı!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yaptığı açıklamada ülkedeki dinlerin Çinlileştirilerek asimile edilmesi talimatı verdi.

Çin Devlet Başkanı'ndan skandal çağrı: Çin modeli 'İslam' talimatı!

Çin Devleti Başkanı Şi Cinping, açıklama yaparak ülkedeki dinlerin Çinlileştirilerek asimile edilmesi talimatı verdi.

"People's Daily" gazetesinin haberine göre, Çin, ülkedeki dini inançların "Çinleştirilmesi" ve toplumsal uyumu sağlamak için etkin şekilde kullanılması çağrısında bulundu. Pekin'de düzenlenen Din İşleri Çalışma Konferansı'nda konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ''Dinin Çinleştirilmesi doğrultusunda geniş dindar kitleleri parti ve hükümet etrafında birleştirmede ısrar etmeli, etkin ve sağlıklı dini ilişkiler kurmalıyız." dedi. Şi'nin bu talimatı kültürel soykırım iddialarını güçlendirdi.

Parti ve hükümet yetkililerinden oluşan gruba hitap eden Şi, ülkedeki dini inançların Çinleştirilmesi ve sosyalist topluma uyumu sağlamak üzere etkin şekilde yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

DİNİ ÇİİNLİLEŞTİRME TALİMATI

"Çinleştirme" kavramını, "dini çevrelerin vatanseverliği teşvik etmesi, Çin ulusuna ve kültürüne aidiyeti pekiştirmesi" olarak tanımlayan Şi, ayrıca inançların ülkeyi yöneten Komünist Partisine ve Çin'e özgü sosyalizme bağlılığı güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Şi, parti kadrolarına, ülke yönetiminde dini inançların önemini kavramalarını tavsiye ederek, "Çin özelliklerine sahip sosyalist dini teorileri desteklemeli ve geliştirmeliyiz. Dinin Çinleştirilmesi doğrultusunda geniş dindar kitleleri parti ve hükümet etrafında birleştirmede ısrar etmeli, etkin ve sağlıklı dini ilişkiler kurmalıyız." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Neresi skandal ?
Neresi skandal ? - 2 ay Önce

islam dinini arap kültüründen cikarmak ve kendi kültürü ile bagdastirmak sucmu? En azindan isid, el nusra taliban gibi terör örgütleri ortaya cikmaz