Cinayet ve intihar iddialarıyla gündeme gelmişti: Akkuyu'dan açıklama

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den yapılan açıklamada, santralde bir güvenlik personelinin bir işçiyi darbederek ölümüne neden olduğu, bir işçinin de intihar girişiminde bulunduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Cinayet ve intihar iddialarıyla gündeme gelmişti: Akkuyu'dan açıklama

Henüz yapımına başlanmadan tartışmaların odağında olan Mersin Akkuyu Nükleer Santral’i geçen haftalarda yaşanan trafo patlaması ve yağmur suyu baskınıyla gündeme gelmişti.

3 hafta kadar önce nükleer santralde bir trafonun patlamasının ardından tamamen yanma görüntüleri işçiler tarafından kaydedilmişti. Trafo patlamasından kısa süre sonra bu kez santral inşaatındaki personel yemekhanesini yağmurda su bastığı ortaya çıktı.

Akkuyu Nükleer Santrali’ni gündeme taşıyan bir başka olay ise şantiyede eylem yapan işçilere saldırı iddiaları oldu. İşçiler tarafından kaydedilen ve paylaşılan görüntülere göre yapımı devam eden santralde, ücretlerini alamadıkları için iş bırakan işçilere yeşil yelekli özel güvenlikler saldırıda bulundu.

Nükleer santral inşaatında çalışan işçilerin “bir işçi darbedildiği sırada yaşamını yitirdi” iddiasının ve şantiyede bir işçinin intihar girişiminde bulunması iddiasının kamuoyuna yansımasının ardından Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından açıklama yapılarak ölüm ve intihar girişimi iddiaları yalanlandı.

banner112
Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. olarak, Akkuyu NGS Projesi hakkında medya ve sosyal ağlarda yer alan bir dizi yeni iddia ile ilgili halka doğru ve güvenilir bilgi verilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki resmi bilgilerin yayımlanması gerekli görülmektedir.

Akkuyu NGS şantiyesinde bir güvenlik personelinin bir işçiyi darp edip ölümüne neden olduğu ve bir işçinin de intihar girişiminde bulunduğuna ilişkin bilgilerin asılsız olduğunu kamuoyuna duyururuz. Ayrıca, iddia edildiğinin aksine yemekhanelerde alınan sıhhi ve epidemiyolojik tedbirler ile şantiye sahasındaki sağlık ve acil tıbbi bakım merkezleri mevzuat gerekliliklerine tam uygun olup gerekli tüm donanıma ve yeterli kapasiteye sahiptir.

Türkiye-Rusya ilişkileri tarihindeki en büyük proje olan Akkuyu NGS Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük altyapı projelerinden biri olması nedeniyle inşaat süreci, kamuoyunun ve medyanın sürekli olarak ilgisini çekmektedir. Ancak son zamanlarda, binlerce Türk vatandaşına istihdam yaratan projeyle ilgili halkın yanlış bilgilendirilmesi ve proje hakkında bilgi kirliliği oluşturması amacıyla projeyle ilgili asılsız açıklamaların yayılmasında artış görülmektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Akkuyu NGS ile ilgili yapılan hükümetlerarası anlaşmada yer alan temel hükümlere ve Türkiye’nin ulusal mevzuatının hükümlerine eksiksiz şekilde uymaktadır.

AKKUYU NÜKLEER için Akkuyu NGS sahası içerisindeki tüm üretim tesislerinde iş gücünün korunması ve güvenlik kurallarına, önlemlerine uyulması koşulsuz önceliktir.  Şirket faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütülmekte ve proje uygulamasının mevcut aşamaları ve meydana gelen gelişmeler hakkında kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmektedir. Sahada meydana gelen iş kazaları da kapsamlı bir şekilde araştırılmakta ve araştırmaların sonuçlarına göre bu tür durumların önüne geçilmesi için mümkün olan tüm önlemler alınmaktadır. Medyada ve sosyal ağlarda ortaya çıkan ve yukarıda açıklanan vakaların gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER