'Çocuk coğrafyasında kütüphane ve kitap yok'

Kütüphanecilik Bilim Uzmanı Aydın İleri, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde çocuk kütüphanelerinin sayısına değindi ve "Çocuk coğrafyasında kütüphane ve kitap yok" dedi.

'Çocuk coğrafyasında kütüphane ve kitap yok'

Türkiye'de okullarda da ve mahallelerde kütüphane sayısının çok düşük olması yıllardır tartışılıyor. Bununla birlikte çocuk kütüphanelerinin çok daha az olması çocukların kitaba erişimini zorlaştırıyor. Bu durum, '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde tekrar gündeme geldi.

Kütüphanecilik Bilim Uzmanı Aydın İleri, söz konusu duruma ilişkin açıklamasında çocuk coğrafyasında kütüphane ve kitap olmadığını belirttti. Kültür ve Turizzm Bakanlığı'na bağlı 12 çocuk kütüphanesinin yıllardır geçici olarak kapalı olduğunu hatırlatan İleri, "Son 10 yılda sadece İstanbul'da 3 çocuk kütüphanesi kapandı" dedi.

"Bakanlık kendine bağlı olan çocuk kütüphanelerini onaramayıp protokolle belediyelere devrediyor" diyen İleri, şu açıklamalarda bulundu:

TÜİK 2020 verilerine göre 32 bin 158 eğitim kurumu kütüphanesi olduğu bilgisini doğru kabul edersek 24 bin 950 okulda hiç kütüphane yok. TÜİK’in MEB’den edindiği okul kütüphanesi rakamlarının gerçekle hiçbir bağı yok. Tamamen kağıt üzerinde şişirme rakamlar. TÜİK İstatistiklerinde MEB okul kütüphanelerinde 34 milyon 454 bin 621 kitap bulunduğu verisine ulaşıyoruz.

Bu veriye göre 1 öğrenciye kütüphanelerde 2 kitap düşmüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 13:30
YORUM EKLE