'Çocuklarınız İmam Hatip'e göndermeyin' diyen Cübbeli Ahmet'e MEB'den yanıt: Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne davet ediyoruz  

Cübbeli Ahmet'e MEB'den tepki geldi. "Açıklamalarını düzelt" denilen Cübbeli Ahmet, Fatih'teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet edildi.

'Çocuklarınız İmam Hatip'e göndermeyin' diyen Cübbeli Ahmet'e MEB'den yanıt: Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne davet ediyoruz  

Cübbeli Ahmet olarak da bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün CNN Türk ekranlarında yayınlanan "Tarafsız Bölge" programındaki imam-hatip ve ilahiyat için sarf ettiği sözler tartışma yarattı.

Eğitim sistemine çeşitli eleştirilerde bulanan Cübbeli Ahmet, "Çocuklarınızı imam hatip lisesi ve ilahiyata göndereceğinize düz ortaokul ve liselere gönderin" diyerek, büyük bir tarışmanın da fitilini ateşledi.  Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, "Okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi zan altında bıraktığı için ifadelerini tashih etmesini arzu ediyoruz" dedi.  

RECEP TAYYİP ERDOĞAN İMAM HATİP LİSESİNE DAVET ETTİ

Açıklamanın devamında daha geniş bilgi almak için Cübbeli Ahmet'i bir imam-hatip lisesine davet eden Dr. Naif Yılmaz, "Bir de, kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih'teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Naif Yılmaz'ın konuya ilişkin açıklamalarının tamamı şu şekilde;

Sayın Ahmet Mahmut Ünlü'nün İmam Hatip Okulları ile ilgili açıklamaları kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz.

Bir asırdır "İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi" adıyla eğitim sistemimizde yerini alan İmam Hatip Okullarının temel misyonu, eğitim öğretimde bütüncül bir yaklaşımı esas alıp fizik-metafizik, madde-mânâ, dünya-ahiret dengesini ve ilişkisini gözeterek varlığa, hayata, bilime ve sanata tevhîdî bir anlayışla bakan, hayatın her alanında erdemleriyle var olan, tarihî ve kültürel mirasımızı özümsemiş, ailesine, çevresine, ülkesine ve bütün insanlığa faydalı olma idealine sahip, Kur'an ve Sünnet ekseninde bilgi ve hikmetin yolundan giderek medeniyetimizin ihyâ ve inşâ sürecinde sorumluluk alan öncü nesillerin yetiştirilmesi olmuştur.

İmam hatip okullarında verilen eğitimde ve ders kitaplarında ayrımcılıkları ve mezhebî farklılıkları öne çıkaran bir anlayış değil Kur'an ve sünnet merkezli, temel İslâmî kaynaklara dayalı bütünleştirici ve birleştirici bir yaklaşım ortaya konulmaktadır.

Okullarda verilen din eğitiminde İslam dîni içerisinde ortaya çıkan farklı fıkhî yorumlar ve düşünce oluşumları bir zenginlik olarak kabul edilerek öğrencilerin bu bilgileri doğru bir şekilde öğrenmesi hedeflenmektedir. Bunun sonucunda, öğrencilerin Kur'an ve sünnet çerçevesinde doğru inanca sahip olmaları, doğru bilgi, doğru düşünce ve doğru davranış kazanmaları hedeflenmektedir.

Ülke insanının dînî inanış ve anlayışlarını göz ardı etmeksizin bid'at ve hurafelerden arındırılmış, sahih bir din öğretimi, devletin denetim ve himâyesinde gerçekleştirilmektedir.

Bir de, kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih'teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
hay bin gunduz
hay bin gunduz - 1 ay Önce

gurdun dişine gan değdi bi kere...