Cumartesi Anneleri yargılanıyor: Adalet bizim için insanlık meselesi

Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta eyleminde gözaltına alınanlar hakkında açılan dava bugün Çağlayan Adliyesi'nde görülüyor.

Cumartesi Anneleri yargılanıyor: Adalet bizim için insanlık meselesi

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşması görülüyor. Çağlayan'da İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, çok sayıda parti temsilcisi ve Cumartesi İnsanları katıldı. Ellerinde, 'Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımızdır' pankartı taşıyan Cumartesi Anneleri, "Bu dava bizim için yok hükmünde" dedi.

'SUSTURULMAK İSTENENHAK MÜCADELESİNİN KENDİSİDİR'

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre; Türkiye İnsan Hakları Vakfı'ndan Emit Efe adliye önünde yaptığı açıklamada, "Cumartesi İnsanları ve Anneleri'ne yapılan taciz uygulamalarına karşı çıkmak için buradayız. Cumartesi Anneleri'ne yapılan bu saldırı hak ve özgürlüklere, yönelik saldırıdır. Biz hak savunucularına, kayıp yakınlarına, Cumartesi Anneleri'ne yapılan saldırıyı kınıyoruz ve bu davanın düşmesini istiyoruz. Susturulmak istenen hak ve özgürlük mücadelesinin kendisidir" dedi.

'ADALET BİZİM İÇİN HAYSİYET MESELESİ'

Cumartesi Anneleri'nden Maside Ocak ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Adalet bizim için haysiyet meselesi. Bugün burada üzerinde 'adalet' yazan bir binada bir yargılama yapılacak. Kim yargılanacak peki? Gözden düşmüş devlet bağlantılı suç örgütünün çektiği sosyal medya paylaşımlarla açığa çıkan failler mi yargılanacak, hayır! Yargısız infazda bir şekilde parmağı bulunanlar mı yargılanacak, elbette hayır. İşkenceciler mi yargılanacak hayır. Kayıp dosyalarının failleri mi yargılanacak hayır onlar hiç değil. Barışçıl toplantıyı şiddetle dağıtanlar, işkence edenler mi yargılanacak onlar hiç değil. Bugün bir dava değil yüz dava da açsanız biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz diyen hak savunucuları, kayıp yakınları biz yargılanıyoruz. Bize yaşatılan zulme adaletsiz diyen destekçilerimiz yargılanıyor. Hak ve özgürlükleri askıya alınan insanlar mücadele etmesin diye biz yargılanıyoruz. Ama bakın buradayız yine sokaktayız yine haykırıyoruz. Adalet bizim için haysiyet ve insanlık meselesi."

'DURUŞMA 2 SAAT 15 DK GEÇ BAŞLADI'

Dava hakkında Twitter'dan bilgiler veren yönetmen Baran Seyhan, avukatların salonu terk ettiğini açıkladı. Seyhan paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

 "Duruşma 2 saat 15 dakika gecikmeyle az önce başladı. Batman Barosu temsilcisi, kimlik tespitinin hakim olmaksızın yapılmış olmasının ve pandemi koşullarında gerekçesiz bu denli bir gecikmenin usule uygun olmadığını mahkeme hakimine hatırlattı. Av. Meriç Eyüpoğlu, şayet hemen beraat kararı verilmeyecekse, daha uygun bir salonun ayarlanabileceği bir tarihe kadar duruşmanın ertelenmesini talep etti. Aynı şekilde Av İsmail Emre Telci de gecikmeye karşı görüş bildirip duruşmanın bu koşullarda sonlandırılmasını talep etti. Av.Duygu Köksal "Kötü muameleye dönen bu durumun bir an önce bitirilmesini, tüm sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi.

TÜM TALEPLER REDDEDİLDİ

Av. Ömer Kavili, Savcı'nın tüm taleplerin reddine ilişkin yasal dayanak göstermeden mütalaa vermesine itiraz etti. İddia makamından yeniden mütalaa alınamazsa Yargıtay içtihadına göre İstanbul Başsavcısı'nın salona getirilmesini talep etti. Hakim, neden geç başlandığının sebebinin açıklanması talebini de CMK'da yer olmadığı ifadesiyle reddedince salondan yüksek sesle kahkahalar duyuldu. Hakim tüm taleplerin reddine karar verdiğini açıkladı.

KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU TALEBİ REDDEDİLDİ

Hakim, 700. hafta buluşmasında kayıp yakınlarını darp eden ve gözaltına alan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulması talebinin de reddine karar verdi.

BAZI AVUKATLAR SALONU TERK ETTİ

Reddi hakim talebinin kabul edilmemiş olmasının hukuken tartışmalı olduğunu belirtip ve reddi hakim talebini yineleyerek salonu terk eden sanık avukatları var.

Av. Ömer Kavili reddi hakim talebinin kabul edilmemiş olmasının hukuken tartışmalı olduğunu belirtip ve reddi hakim talebini yineleyerek salonu terk eden sanık avukatları var.

AVUKATLARIN HEPSİ SALONU TERK ETTİ

Sanık avukatları, hakimin kanunen ve hukuken çekilmesi gerektiğini; aksi halde savunma tarafının ayrılacağını belirttiler. Talepler yeniden reddedilince savunma avukatları salonu topluca terk etti. Hakim, 5 dakika ara verdi.

KAPILAR KAPATILDI

Hakim yeniden salona girdi. Savunma avukatları salona girmeyi reddediyor. Sanıkların bir kısmı, gazeteciler ve bir kısım dinleyici salonda. Mübaşir kapıları kapatmak istiyor.İtirazlar var. Özel güvenlik ile gerginlik yaşanıyor. Sonuçta kapılar kapatıldı.

Yargılanan Maside Ocak, söz aldı. Covid-19 koşullarında her iki duruşmadaki koşulların hukuka uygun olmadığını hukukçu olmayan kendisinin bile anladığını belirtti.

BAZI SANIKLAR HAKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI

Hakim, reddi hakim, çekilme ve kararlara itiraz taleplerinin geri çevrilmesi yönünde karar verdi. Sanıkların bazıları yönünden yeniden tebligat yapılması ve zorla getirilme kararı vererek duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 14:36
YORUM EKLE