Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiroşima'nın 75'inci yılında Nazım'ın şiiriyle mesaj gönderdi

İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası atılan Hiroşima’nın 75. anma yıl dönümü törenine video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında Şair Nazım Hikmet Ran’ın Kız Çocuğu şiirindeki  “Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver. Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiroşima'nın 75'inci yılında Nazım'ın şiiriyle mesaj gönderdi

Japonya’nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 sabahı atılan atom bombası sonucu hayatını kaybedenler ve yaralananlar için kentteki Barış Anıt Parkı'nda anma töreni düzenlendi. Törene video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hiroşima’ya atom bombası atılmasının insanlık tarihinin en karanlık günlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Hiroşima’nın kurbanlarını taziyeyle anan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dost Japon halkına başsağlığı diliyorum. 75 senedir yüreklerindeki acıyı dindirmeye çalışan mağdurların yakınlarına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu meşum olaydan ders almayı başarmak zorundayız. Barış anıt parkında yer alan kaideye kazıldığı gibi Hiroşima, yanlışı tekrar etmeme kararlılığımızın nişanesi olmalıdır” dedi. İnsanlığın Hiroşima’dan ders alması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiroşima Barış Parkı'ndaki kaidede yazılan “Bir Daha Asla” sözüne atıfta bulundu.

Kente atom bombası atıldığında iki yaşında olan ve aldığı yaralara rağmen 10 yıl daha hayat süren, Hiroşima’dan etkilenen çocukların sembolü Sadako Sasaki’yi anımsatan Erdoğan, şunları belirtti:  

“Onlarca drama rağmen Suriye’de, Yemen’de, Filistin’de çocuklar ölmeye, savaşın tüm yükünü çekmeye devam ediyor. Ölüm mülteci teknesinde, okul sırasında, sokakta, kimi zaman en güvende hissettikleri annelerinin kucağında buluyor. Bu acının bir daha yaşanmaması için çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için bir daha asla.”

NAZIM’İN ŞİİRİYLE SONLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajını şair Nazım Hikmet’in “Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver. Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler” dizeleriyle sonlandırdı. Anma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vekâleten Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve beraberindeki heyet katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER