Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Taliban övgüsü

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Taliban'ı desteklediklerine yönelik açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Tülin Oygür, "Bağımsızlık, gerçek uygarlığa kavuşmanın ön şartıdır. Afganistan’da olan budur" dedi. Oygür'e sosyal medyadan tepki yağdı. KRT TV Genel Müdürü, gazeteci Adnan Bulut, "Siz Taliban’ı selamlayın. Biz de sizinle selamı sabahı kesiyoruz. Taa ki yönetiminiz değişene kadar." dedi. Cumhuriyet Kadınları Derneği'nde peş peşe istifalar yaşandı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Taliban övgüsü

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından kadınların eski günlerine geri dönmekten korktukları gözler önüne serilmişti. Sosyal medya üzerinden de Taliban'a karşı eleştiriler büyürken Cumhuriyet Kadınları Derneği, Taliban'ı desteklediklerine yönelik açıklamalarda bulundu.  

Oygür yaptığı basın açıklamasında Taliban'ı tanıdıklarını dile getirdi ve "Taliban'ı tanımıyoruz" diyenleri eleştirdi. Yapılan basın açıklamasının ardından istifalar da gelmeye başladı.

Oygür açıklamasında, “Bazı kadın örgütlerinin bir araya gelerek savurdukları “Taliban’ı tanımıyoruz, Taliban’ı tanıyanı da tanımıyoruz” sloganına karşı “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz, Bağımsız Afganistan’ı tanımayanı da tanımıyoruz” diyoruz. Yaptıkları “derin” siyaset analizinde ABD’yi, Afganistan işgalini sürdüremedikleri için kınamalarını da hazin bulmakla birlikte, kendilerine yakıştırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİN'DEN İSTİFA

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Oygür'ün açıklamalarının ardından derneğin üyesi olan haber spikeri Gülgün Feyman, "An itibari ile Atatürk'ün kızı ve varisi olarak Cumhuriyet Kadınları derneğinden bir Cumhuriyet kadını olarak istifa ettim.Kamuoyuna sunarım.Saygılar." açıklamasıyla dernekten istifa ettiğini duyurdu.

Avukat Feyza Altun'da Twitter hesabı üzerinden sert tepki gösterdi. Altun, "Taliban ABD yaratımı bir örgüttür bir noktadan sonra kontrolden çıkmıştır. Ayrıca ABD’nin bedavadan Afganistan’dan çıktığını düşünmek nasıl bir saflıktır ve ayrıca hadi siyasi analiz yapamıyorsunuz kadın düşmanı gerici yobaz Taliban’ın nesini selamlıyorsunuz anlayabilmiş değilim" ifadelerini kullandı.

CHP'nin eski milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş da tepki gösterdi. Yarkadaş, "Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği yönetimi, gerici - yobaz ve eli kanlı terör örgütü Taliban’a destek vererek, Atatürk devrimlerine ihanet etmiştir. CKD, ismindeki “Cumhuriyetçi” ibaresini kaldırmalı Talibancı Kadınlar Derneği ismini kullanmalıdır. Yeter! Cumhuriyet’i kirletmeyin." dedi. 

KRT TV Genel Müdürü, gazeteci Adnan Bulut, Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamayı paylaştı. Bulut, "Siz Taliban’ı selamlayın. Biz de sizinle selamı sabahı kesiyoruz. Taa ki yönetiminiz değişene kadar." ifadelerini kullandı.

İşte Bulut'un o paylaşımı:

BİR İSTİFA DAHA...

Necmiye Çölaşan istifa ettiğini şu sözlerle duyurdu:

Cumhuriyet Kadınları Derneği yönetiminin “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz ve selamlıyoruz” adlı açıklaması, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı biz kadınları üzdüğü gibi, utanç vericidir. Adeta akıl tutulması yaşayan CKD yöneticilerini, derneğin tüzüğünü yeniden okumalarını ve üyelerinden gelen itiraz seslerini duymalarını öneriyorum.  

Doğu Perinçek’in açıklamalarından yola çıkarak, derneği Vatan Partisi’nin arka bahçesi haline getiren Cumhuriyet Kadınları Derneği yönetimini kınıyorum.

“Bağımsız Afganistan’ tanıyoruz, Bağımsız Afganistan’ı tanımayanı da tanımıyoruz” diyen CKD yönetimini bugün itibariyle ben de Cumhuriyetçi kadın derneği olarak tanımıyor ve üyelikten ayrılıyorum.

VATAN PARTİLİ ÇIKTI

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Oygür'ün 2019 yılında Vatan Partisi'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu ortaya çıktı.

Vatan Partisi'nin resmi sitesinde Oygür'ün biyografisi de bulunuyor. Oygür'ün biyografisi şu şekilde:

1957 yılında Balıkesir’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. 1980 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden (Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Diş Hekimliği Yüksekokulu) mezun oldu. 1986 yılında Patoloji Doktorası aldı.

1989-1998 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında öğretim görevlisi kadrosunda çalıştı. 1992 yılında Patoloji Doçenti oldu. 1993 yılında Türkiye’deki tek Oral Patoloji Doktora Programının açılmasında görev aldı.

Oral Patoloji Bilim Dalını kurmak üzere 1998 yılında G.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nde doçent kadrosuyla göreve başladı. 1999 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığı ve Oral Patoloji Bilim Dalı Başkanlığına atandı. 2000 tarihinde Profesör oldu.

2004-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesinde Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu görevinde eğitim-öğretim, öğrenci işleri, bilimsel araştırmalar ve uluslararası ilişkiler alanlarında sorumluluk aldı.

26’sı uluslararası dergilerde olmak üzere 72 bilimsel makalesi ve “Ağız Patolojisi Ders Kitabı” isimli bir adet kitabı bulunmaktadır.

Eylül 2011’de emekli oldu.

2012 yılında İşçi Partisi’ne katıldı.

İngilizce bilmektedir. Evli ve bir kız annesidir.

İşte Oygür'ün 2019'daki seçim afişi:

İSTİFAYA DAVET ETTİ

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Manisa Salihli Şube Başkanı Zehra Oğuzhan, Başkan Tülin Oygür'ü istifaya davet etti.

İşte Oğuzhan'ın o paylaşımı:

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nejla Basa
Nejla Basa - 4 hafta Önce

CKD'den aylar önce bu nedenle istifa etmiştim. Çok iyi yapmışım . Orada kalan hiç kimseyle selamlaşmıyorum. Yazıklar olsun size

Mustafa Altıntaş
Mustafa Altıntaş - 4 hafta Önce

Eksen kaymasının,savrulmaların bir ödenmiş yada beklenen getirisi vardır. Kimileri ,konjonktüre konjonktüre bağlı olarak,överek fe,söverek de saf değiştirerek kazanç sağlamayı becerirler. Bunun için de adlarına "fırıldak"derler. Bugün övdüklerine yarın sövmekten utanç bile duymazlar. Bu nedenle ciddiye almak için yorulmaya değmezler.Öfkelenmek değil,bu omurgasızlara acımak yerinde olur. Birileri de,gerektiğinde papaz cübbesi giyeceklerini söylememişler miydi?

Kime yalakalik yapiyorlar, talibanami?
Kime yalakalik yapiyorlar, talibanami? - 4 hafta Önce

Dangalaklar talibanin derdi bagimsizlik degil, seriat devleti kurmak icin amerikalilar ile savasdi. Bunu dahi anlamiyacak kadar cahilsiniz! tipik cahil vatan partisi müridi.

Allah cezanizi versin
Allah cezanizi versin - 4 hafta Önce

vatan partili firildaklar arap artiklarinida gectiler

HÜR İNSAN
HÜR İNSAN - 4 hafta Önce

KOLTUĞU KABAN HİZMET ETTİĞ KURUMA SIRF ÇIKARLARI İÇİN İHANET EDİYOR...BU COĞRAFYADA ARTIK İHANET EKMEK SU GİBİ YİYİLİR İÇİLİR OLMUŞ.

GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 4 hafta Önce

taliban bağımsız mı ki afganistana bağımsızlık getirecek.bu gibi halka dayanmayan yapılar desteklenmemeli,yoksa o coğrafyaya huzur gelmez,yurtta barış dünyada barış sağlanamaz.

Filiz Aslan
Filiz Aslan - 4 hafta Önce

C.K.D. Kayseri şubesini de vatan partililer yerleşti. Ben de ordan ve dolayısı ile Genel Merkez’den istifa ettim .