Danıştay 'satamazsınız' dedi, Cumhurbaşkanlığı yeniden satışa çıkardı

Şanlıurfa’da, toplam 153 dönüm sağlık tesisi alanı; Danıştay’ın iptal kararına rağmen, bu kez Cumhurbaşkanlığı Kararı ile konut alanına çevrilerek yeniden satışa çıkarıldı. Yapılan imar planı değişikliği askıya çıktı. Halkı, muhtarlıkları, sivil toplum kuruluşlarını itiraz etmeye davet eden Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, “Urfa'daki 150 dönümlük hastane alanlarının satışı ile ekonomi kurtulacaksa biz kendilerine bir 150 dönüm daha bulalım ülke refaha ersin” dedi.

Danıştay 'satamazsınız' dedi, Cumhurbaşkanlığı yeniden satışa çıkardı

ANKA'dan Naif Kaçmaz'ın haberine göre; Şanlurfa’nın Karaköprü ilçesinde 3309 ada 1 parselde 101 dönümlük Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi alanı ile Batıkent Mahallesi 761 No’lu parselde yaklaşık 52 dönümlük Sağlık Tesis alanı konut alanına çevrilerek satılmak istendi. Karar, Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği tarafından mahkemeye taşındı ve iptal edildi. Ancak arsalar, bu kez de 9 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile satışa çıkarıldı. Karar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Karaköprü Belediyesi’ne gönderildi. Plan değişikliklerine ilişkin ilan, muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.

"HİÇ KİMSENİN HADDİ VE HAKKI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, “Burada Urfa'nın yanında olanlar vardır bir de Urfa'nın karşısında olanlar vardır. Eğer Urfa'daki 150 dönümlük hastane alanlarının satışı ile ekonomi kurtulacaksa biz kendilerine bir 150 dönüm daha bulalım ülke refaha ersin. Ama kurtulmayacaksa Urfa'nın geleceğinde hiç kimsenin hakkı olduğunu düşünmüyorum. Ankara'dan oturduğu koltuktan Urfa'daki sosyal yaşam alanlarını zapt etmeye hiç kimsenin haddi ve hakkı olduğunu düşünmüyorum" dedi. 

Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, kentin önemli sağlık tesislerinin arsaları üzerinde Danıştay’ın iptal kararına rağmen yetkili kılınmasına yaptığı yazılı açıklama ile de tepki gösterdi.

“ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

Açar, aynı usulsüz uygulamaların farklı kanallar kullanılarak, yine karşılarına çıktığını belirtti. Açar, “9 Nisan 2021 tarih 3804 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan plan değişiklikleri, 21.04.2021 tarihi itibarı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Karaköprü Belediyesi ve ilgili muhtarlıklarda ilan askıya çıkmış bulunmaktadır. Daha önce dava konusu olup İmar Kanunu ve ilgili mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilen; bir şehrin geleceğini ilgilendiren bu tür uygulamaların, tekrar aynı şekilde karşımıza çıkmasını anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

“HERKESİ İTİRAZ ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere seslenen Açar’ın açıklaması şöyle:

“Biz, şehir plancıları odası olarak yerel kaynakların yerel halk için kullanılması gerektiğini savunuyoruz. Şanlıurfa’nın değerli halkını, STK’larını, ilgili muhtarlıkları, görüş ayırt etmeksizin tüm siyasi organlarını, şehrimizin geleceğini gasp etmek isteyen bu uygulamalara itiraz etmeye davet ediyoruz.

21.05.2021 tarihine kadar Karaköprü Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne itiraz dilekçeleri verilebilecek olup, halkımız itiraza yönelik teknik hususlarda odamızla irtibata geçebilirler. Bu bağlamda, daha önce olduğu gibi bundan sonraki süreçlerde de bu ve benzeri usulsüzlüklerin takipçisi olacağımızı, hukuk ve adalete olan güvenimizi yitirmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

YORUM EKLE