Demirtaş'tan Erdoğan'a AİHM yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin “Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Yok farz ediyoruz” dedi. Demirtaş'tan, Erdoğan'a jet yanıt geldi. Demirtaş, KRT'den Deniz Gez'e konuştu.

Demirtaş'tan Erdoğan'a AİHM yanıtı

Deniz GEZ / KRT TV

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan Osman Kavala ve tutuklu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili aldığı kararı açıklamış ve 19 Ocak'a kadar ihlal süreci başlatacağını açıklamıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Sorular arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönündeki kararı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin kararın uygulanmaması nedeniyle verdiği yaptırım kararı da vardı. 

Erdoğan gazetecilere verdiği cevapta Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin “Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Yok farz ediyoruz” dedi. 

"BU KARARLARI UYGULAMAYANLAR SANIK SANDALYESİNE OTURACAKTIR"

banner112
HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Gazeteci Deniz Gez'e verdiği röportajda AİHM'in derhal serbest bırakılması talebine rağmen hala tutuklu bulunmasına ilişkin "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararlarını Türkiye’de uygulayabilecek bağımsız yargı oluşmadan bu kararlar kolay kolay hayata geçmeyecektir. Fakat bir gün kesinlikle uygulanacak ve o gün geldiğinde, bu kararları uygulamayanlar sanık sandalyesine oturacaktır" dedi. 

"SORUN YÜZDE 50+1 DEĞİL, UCUBE SİSTEMİN TAMAMIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tartışmaya açtığı yüzde 50+1 tartışmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Demirtaş, "Sorun yüzde 50+1'de değil,  ucube sistemin tamamındır" dedi.

Demirtaş açıklamalarına şöyle devam etti;

"Yüzde 50+1 olmadan başkanlık sistemi olmaz, olamaz. Toplumun yarısından fazlasının desteğini almayan biri meşruiyet elde edemez, ülkeyi yönetemez. Bu gerçeğin ötesinde, sorun yüzde 50+1 değil, ucube sistemin tamamıdır. Dolayısıyla değişmesi geren şey de yüzde 50+1 değil, rejimin ta kendisidir. Ayrıca yüzde 50+1’in değişmesi için anayasal değişiklik gerektiğinden seçimden önce değişmesi imkansızdır, Türkiye seçime 50+1 ile gidecektir."

HDP'nin de içinde bulanacağı 3. bir ittifakın gündeme gelmesine ilişkin de konuşan HDP Eski Eş Genel Başkanı ittifak kararı için Genel Merkezi işaret etti. 

"Aktif siyasetimizi HDP yürütüyor. İttifaklar dahil tüm kararları HDP Genel Merkezi verir. Ne olacağını, hep birlikte bekleyip göreceğiz."

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER