Demirtaş'tan flaş 'Kürt sorunu' açıklaması

Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Twitter hesabından açıklama yaptı.

Demirtaş'tan flaş 'Kürt sorunu' açıklaması

Selahattin Demirtaş, Eski HDP Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Kürt sorununun çözümünde İmralı'yı adres göstermesiyle ilgili paylaşımda bulundu.

Demirtaş'ın paylaşımları şöyle oldu:

1- Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir.

2- Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin, açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmalar gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Bay Kemal ve İttifakları' belgeselinde "Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz" sözlerine HDP'li Sezai Temelli, "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" yanıtını vermişti.

Açıklamasının ardından tepkilerin odağına yerleşen Temelli, "weetim üzerine haklı-haksız eleştiriler oldu. Hepsi kabulümdür" diyen Temelli, "O tweet'teki görüşler elbette kişisel görüşümdür. Partiyi elbette bağlamaz. HDP adına bağlayıcı açıklamayı tabii ki yetkili organlarımız yapar" ifadelerini kullanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 15:46
YORUM EKLE