Dikkat çeken araştırma: Zamların sigara tüketimine etkisi nasıl oldu?

Tekel ürünlerine getirilen yüzde 47'lik ÖTV artışı sonucu peş peşe gelen zamlar dikkat çeken bir araştırmanın konusu oldu. NG Araştırma'nın gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, gelen zamların sigara tüketimine belirgin bir etkisi olmadı.

Dikkat çeken araştırma: Zamların sigara tüketimine etkisi nasıl oldu?

NG Araştırma’nın 4-6 Ocak 2022 tarihleri arasında, Türkiye genelinde 1768 kişiyle yaptığı çalışmada katılımcıların yüzde 47’si sigara içerken, yüzde 53’ü sigara içmediğini belirtti. Sigara içen katılımcıların yüzde 53’ü günde bir paket veya daha fazla sigara içtiğini kaydetti.

SİGARA TÜKETİMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Sigara içtiğini belirten her dört kişiden üçü zamların sigara tüketimini azaltmadığını düşünüyor. Zamların sigara tüketimini azalttığını düşünenlerin yüzde 61’i koronavirüs salgını sonrasında sigara tüketiminde değişiklik olmadığını söylüyor. Genel olarak zamların ve koronavirüs sigara içme alışkanlıklarını nasıl etkilediğine bakıldığında ekonominin kişisel sağlığın önünde geçtiği görülüyor. Öte yandan araştırmaya katılanlar arasında sigara içenlerin yüzde 52’si sigaraya aylık 400 TL üzerinde harcama yapıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER