Dışişleri'nden Suriye Parlamentosu'nun skandal Hatay bildirisine ilk yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Beşar Esad rejimine bağlı Suriye Parlamentosu tarafından yayınlanan bildiri hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri'nden Suriye Parlamentosu'nun skandal Hatay bildirisine ilk yanıt

Beşar Esad rejimine bağlı Suriye Parlamentosu'nun Hatay'ın Türkiye topraklarına katılışının 82. yılında bir bildiri yayınlayarak Hatay'ın geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağını duyurmasına ilk tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Hadsiz ve hukuksuz açıklamayı şiddetle reddediyoruz." dedi.

Büyükelçi Bilgiç, Esad rejimi güdümündeki Suriye Halk Meclisi'nin, Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının 82’nci yılında yaptığı açıklamalarıyla ilgili soruyu yanıtladı. 

banner112
Bilgiç Türkiye'nin sert tepkisini dile getirdi: 

"Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi’nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz.

Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüzbinlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür."

Bilgiç, Türkiye'nin vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı vereceğini vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bunlar ne iciyorlar
Bunlar ne iciyorlar - 2 ay Önce

"halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun" Bunu söyleyen sarayin disisleri.
Beşşar Esad oyların %95.1'ini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. yil 2021
Saray cok demokratik meşruiyeti var, mühürsüz oylar, ati alan üsküdari gecdi , trafolara kedi girmesi. Sen önce egedeki adalara sahip cik, yunanistan gelip kondu.