Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dedem açlıktan çarıklarını yemiş

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliklerine katıldı. Erbaş, iki dedesinin de 6 yıl Sarıkamış'ta savaştığını belirterek annesinden dinlediği anıları anlattı. Erbaş, 'Açlıktan çarık parçalarını kızartarak, közleyerek açlıklarını gidermişler' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dedem açlıktan çarıklarını yemiş

Sarıkamış Şehitliği'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şehitlikte yaptığı açıklamada, “Bugün Allahuekber Dağları'nda dedelerimizin çarpışarak şehit oldukları ya da donarak şehit oldukları yerleri ziyaret ettik. Sonra buraya geldik, şehitliği ziyaret ettik, ecdadımızın, şühedanın ruhlarına Kur’an okuduk. Rabbim bütün şehitlerimize rahmet eylesin Gazilerimize rahmet eylesin” dedi.

'İKİ DEDEM DE SARIKAMIŞTA 6 YIL SAVAŞMIŞ'

Şehitlerin millet, vatan, bayrak, ezan için canlarını feda ettiklerini belirten Erbaş, “Gençlerimizin grup grup bu bölgelere getirilip dedelerinin, ecdadının hangi şartlarda, vatan için neler yaptıkları, nasıl mücadele ettikleri hususu anlatılmalı” diye konuştu.

'AÇLIKTAN ÇARIKLARINI YEMİŞLER'

İki dedesinin de Sarıkamış’ta savaştığını anlatan Erbaş, “Benim de iki dedem hem babamın babası hem annemin babası 6 sene kadar bu topraklarda düşmanla savaşmış. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Anneme dedim ki, babanın sana anlattığı hatıralarından aklında kalanlar var mı? Şunu özellikle söyledi, dedemde üç kurşun yarası varmış, onu atlatmış, yaraları iyileşmiş. Ancak açlıktan çarık parçalarını kızartarak, közleyerek açlıklarını gidermişler. Çarıklar tabii dayanmıyor, parçalanıyor. Parçalanan çarıkları da atmıyorlar, yemek için onu kullanıyorlar. Bu kadar büyük sıkıntılarla dedelerimiz bu topraklarda vatan mücadelesi vermişler. Cenab-ı Hakk hepsine rahmet eylesin” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dinci diyanet başkani
Dinci diyanet başkani - 6 ay Önce

Dedesi carik yemiş ama , erbas gibi haram yiyip, saraya yalakalik yapmamis!
Ecdadimiz bu ülkeyi şerefsizler talan etsin diye canlari pahasina kurtarmadilar. Keşke bu ahlaksizlar biraz olsun anlamaya calişsalar

GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 6 ay Önce

neden çarıklarını yemek zorunda kalmışlar,osmanlı yöneticileri nasıl bir aymazlığın içine düşmüşler de milleti, vatanı bu hallere düşürmüşler,herhangi bir fikrin var mı?1-ingilizlerin ürettiği silahları ingilizlerden aldıkları borçlarla alıp ingiliz çıkarları için ruslarla savaşa girip kaybetmeleri.2-bankerlerden alınan yüksek faizli borçların gösterişe,şatafatlı yaşamlarına harcanması.sonra büyük önderin gelip milletin şerefini namusunu kurtarması,tek kuruş borç almadan yeniden Türk Milletini diriltmesi.Türkiyenin borç batağına batırılarak ne kadar londra bankerlerine faiz ödediğini öğrenin ondan sonra bu milletin parası ile sefa sürme hakınızın olmadığını anlayın.

SIRADAKİ HABER