Diyanet İşleri Başkanı ile Dini Yayınlar Genel Müdürü'nün girdiği günah...

Geçtiğimiz günlerde Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, Tıp ve Sağlıkla İlgili Fetvalar isimli kitapta estetik operasyon yaptıranlar ve estetik cerrahlara ilişkin "uyarı"larda bulunuldu. Saç ektirmek ve boyatmak caiz değil denildi ancak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın başkan olduktan sonra saçlarını boyattığı ortaya çıktı. Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt'un da saç ektirdiği ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı ile Dini Yayınlar Genel Müdürü'nün girdiği günah...

Geçtiğimiz günlerde Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, Tıp ve Sağlıkla İlgili Fetvalar isimli kitapta estetik operasyon yaptıranlar ve estetik cerrahlara ilişkin "uyarı"larda bulunuldu.

Aynı kitapta saç ektirmek ve peruk takmakla ilgili de bazı bölümler bulunuyordu.

"Hz. Peygamber’in, saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetlerin sahih kaynaklarda yer aldığı belirtilen" kitapta, “Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir” açıklaması yapıldı.

Üstteki fotoğrafla bu fotoğraf karşılaştırıldığında Ali Erbaş'ın beyaz olan saçlarının renginin koyulaştığı görülüyor.

İşte o iki fotoğraf:


 

Fetvanın olduğu kitabı basan Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kur'un da saçlarının çıktığı fotoğraflarda anlaşıldı.

İki fotoğraf arasındaki farka bakılacak olursa, Fatih Kurt'un saçları bir gece de çıkamayacağına göre kendisi de saç ektirmiş.

İşte sosyal medyadan tepkiler:

***

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "Sağlıkla İlgili Fetvalar" adlı kitabında tedavi dışında estetik yaptırmanın, kaş aldırmanın, insan saçından peruk takıp, saç ektirmenin yaratılışı değiştirmek olduğu belirtilmiş ve haberlere konu olmuştı.

ERBAŞ'IN SAÇLARI... 

Bunları yapanların ve yaptıranların kınandığını bildirilen fetvanın ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Başkan olduktan sonra saçlarını boyattığı ortaya çıktı.


 

ERKEK İÇİN MEKRUH

Kurulunun saç konusunda verdiği fetvada ise başkalarını yanıltma kastı olmaksızın saç, sakal ve bıyığın boyanabileceğini açıklanmıştı. Yüksek kurul, erkeğin saçını siyaha boyamasına 'mekruh', onun dışında kına gibi renklerle boyamasına 'caiz' olarak fetva vermişti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER