Doğal gaza zam geldi yurttaş sobaya gitti

Son iki yılda doğalgaza gelen yüzde 42'nin üstündeki zam, Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'da yaşayan vatandaşları çaresiz bırakıyor. Tahtakale'de bulunan 'sobacılar', bu yıl kömür sobası satışlarının yüzde 30'dan fazla arttığını belirtiyor.

Doğal gaza zam geldi yurttaş sobaya gitti

Döviz kurundaki olağanüstü yükseliş, başta vatandaş olmak üzere Türkiye'de yaşayan herkesi etkilemeye devam ediyor. Havaların soğumasıyla gelmesiyle beraber vatandaşlar için temel geçim derdinin dışında ısınma sorunu da önemli gider kalemlerinden birini oluşturuyor.

Özellikle dövizin son yıllardaki yükselişi, dışa bağımlı olduğumuz doğalgazın da fiyatının yükselmesine neden oluyor. Doğalgaz fiyatlarına son iki yılda gelen toplam yüzde 46'lık zam, Türkiye'yi Avrupa'da en fazla zam yapan ülke konumuna getirdi.

Halk Tv'den Hazar Dost'un haberine göre; İstanbul'da yaşayan vatandaşlar ise çareyi, pahalı buldukları doğalgazı kullanmak yerine kömür sobalarını tekrar kurmakta buldu.

Tahtakale'de bulunan sobacılar, soba satışlarının artmasında iki neden olduğuna dikkat çekerken bunların başında doğalgaz fiyatlarının geldiğini aktardı.

300 ile 500 TL arasında değişen fiyatlarda olan kömür sobalarında 'lüks' olarak nitelendirilen çeşitler de mevcut.

Sobacılar, geçen yıllara göre satışların yüzde 30-40 arttığını belirtirken satılan sobaların çoğunun düşük fiyatta olanlar olduğunu söylüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
falan filan
falan filan - 1 hafta Önce

verdiğiniz oyların karşılığı bu arkadaşlar ne bekliyorsunuz.
umarım seçimde diktatör ü indirebilirsiniz.